Lekkoatletyka. Czy męska sztafeta 4x400 metrów pobiegnie na MŚ? Czas ucieka. Zostały 3 tygodnie. Karaiby szybsze od Polaków

Paweł Wiśniewski
Paweł Wiśniewski
Tylko dwóch Polaków biega w tym sezonie 400 metrów poniżej 46 sekund... Czy nasi zawodnicy zdążą pobiec sztafetę 4x400 metrów na tyle szybko, by wystąpić na tegorocznych mistrzostwach świata?
Tylko dwóch Polaków biega w tym sezonie 400 metrów poniżej 46 sekund... Czy nasi zawodnicy zdążą pobiec sztafetę 4x400 metrów na tyle szybko, by wystąpić na tegorocznych mistrzostwach świata? PAP/Adam Warżawa
Niezbyt optymistyczne wieści dotarły do nas z odległego San Salvador, gdzie odbywają się Igrzyska Ameryki Środkowej i Karaibów. Podczas zmagań lekkoatletycznych na Estadio Nacional Jorge „El mágico” González, aż dwie sztafety 4x400 metrów (Barbados i Dominikana) uzyskały lepszy czas na naszych zawodników… Oznacza to w praktyce, że Polacy nie „łapią się” na razie do najlepszej „ósemki” tej konkurencji w rankingu kwalifikacyjnym. W mistrzostwach świata w Budapeszcie wystartuje w sumie 16 sztafet (osiem pierwszych z MŚ 2022 + osiem na podstawie „rankingu czasowego”).

30 lipca mija czas na osiąganie kwalifikacji na mistrzostwa świata w Budapeszcie. Aby myśleć o udziale w tej imprezie, polska sztafeta 4x400 metrów musi uzyskać czas lepszy od 3:02.19, a więc lepszy od ekipy Dominikany w San Salvador.
Kończący na Igrzyskach Ameryki Środkowej i Karaibów, zwycięską sztafetę Trynidad i Tobago - Jereem Richards, biegał już w tym sezonie 44.54, a w teamie Barbadosu zabrakło m.in. Desean Anju L Boyce’a (44.85).

">
Problemy polskiej sztafety 4x400 metrów zaczęły się… 24 lipca ubiegłego roku. W finale mistrzostw świata w Eugene, Maksymilian Klepacki, Karol Zalewski, Mateusz Rzeźniczak i Kajetan Duszyński zajęli ostatnie, dziewiąte miejsce. A to oznaczało brak bezpośredniej kwalifikacji do mistrzostw świata w Budapeszcie…

- Dopatrzyliśmy się błędu zawodników z Trynidadu i Tobago. Podając pałeczkę przed nami, zamiast zbiegać do wewnętrznej części lub biec po swoim torze po prostu przeszkodzili Mateuszowi. Chłopak wbiegł na niego i przez to straciliśmy pół sekundy i szansę na walkę w tłumie. Można było - realnie patrząc po eliminacjach - liczyć na piąte, szóste miejsce. Każdy bieg sztafetowy jest jednak inny i nieprzewidywalny. Dziś potoczyło się tak, a nie inaczej… - analizował wówczas bieg Karol Zalewski

W tym roku, najszybszym naszym 400-metrowcem jest młodzieżowiec Igor Bogaczyński - 45.53 (4 czerwca w Chorzowie). Podopieczny trenera Mateusza Gościniaka trafił już do reprezentacji Polski i zdobył pierwsze swoje międzynarodowe sukcesy, w mieszanej sztafecie 4x400 metrów - srebrny medal Igrzysk Europejskich (lepsi byli Czesi) i złoty Drużynowych Mistrzostw Europy.

Ranking kwalifikacyjny sztafet 4x400 metrów mężczyzn do MŚ w Budapeszcie:

1. W. Brytania 2:59.35
2. Hiszpania 3:00.54
3. Holandia 3:01.34
4. Włochy 3:01.62
5. Niemcy 3:01.80
6. Kenia 3:02.02
7. Barbados 3:02.12
8. Dominikana 3:02.19
...
9. Polska 3:02.73
10. Wenezuela 3:03.00
11. Portugalia 3:03.59

4x400 metrów na MŚ w 2022:

1. USA
2. Jamajka
3. Belgia
4. Japonia
5. Trynidad i Tobago
6. Botswana
7. Francja
8. Czechy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl