Mandat za jazdę bez ubrania w upał? Co mówi kodeks drogowy?
Czy można dostać mandat będąc niekompletnie ubranym? W upalne dni zdarza się, że kierowcy jeżdżą na przykład bez koszulki. Samochód jest co prawda własnością prywatną, jednak jeśli pojazd znajduje się w przestrzeni publicznej, to zachowanie kierowcy lub pasażerów może wywołać zgorszenie.
Na temat wywoływania zgorszenia w miejscu publicznym mówi art. 51 par. 1 kodeksu wykroczeń. Przewiduje on karę:
- aresztu,
- ograniczenia wolności,
- grzywny.
Wszystko oczywiście zależy od okoliczności, trudno, żeby funkcjonariusz nałożył karę na osoby przemieszczające się z hotelu na plażę, ale na przykład kierowca autobusu swoim ubiorem nie ma prawa wywoływać zgorszenia.
Upały 2019 MEMY. Buch - jak gorąco! Uch - jak gorąco! Intern...
Tak, czy inaczej, nawet działanie, które odbywa się za drzwiami prywatnego samochodu może wywołać:
- zgorszenie,
- niesmak.
Nie przegapcie
- Bielizna erotyczna z Zabrza robi furorę na świecie ZOBACZCIE
- Najdroższe domy w województwie śląskim TOP 20. Poznaj ceny
- Wojsko wyprzedaje sprzęt w czerwcu 2019 NOWA OFERTA
- Opóźnienia na budowie S1 od Podwarpia ZDJĘCIA Z DRONA
- Wielki Piknik JSW: Tłumy mieszkańców świetnie się bawiły
- Najbogatsi ludzie w Śląskiem. Rankingg Forbes 2019
Jazda samochodem w klapkach. Można za to dostać mandat?
Co w sytuacji, gdy kierowca jedzie samochodem w klapkach, lub za kierownicą samochodu siada kobieta w szpilkach? Powszechnie wiadomo, że najbezpieczniejzym butem do prowadzenia samochodu to but, który:
- przylega do stopy,
- nie spada samoistnie ze stóp.
Prawo zobowiązuje zawodowych kierowców do jeżdżenia w pełnych butach. Co natomiast z pozostałymi kierowcami, którzy w okresie upałów jadą samochodem na przykład w klapach albo japonkach?
Kodeks wykroczeń w art. 86 stanowi, że osoba, która na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. - brzmi podstawa prawna.
W tym wypadku pierwszą instancją, która orzeka o tym, czy kierowca jadący w klapkach stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych uczestników ruchu drogowego, jest policjant. Jeśli zatrzymany się z tym zgadza i przyjmuje mandat - sprawa jest załatwiona. Jeśli kierowca takiego mandatu nie przyjmie, wówczas sprawa kierowana jest do sądu i to sąd orzeka o tym, czy policjant miał rację.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa ważny jest fakt zachowania możliwości mocnego wciśnięcia pedału hamulca. Może to być utrudnione, jeśli kierowca prowadzi auto:
- boso,
- w klapkach.
Zobaczcie koniecznie
Jakie auta kupują Polacy?
Co zmienia Konstytucja Biznesu?
