Marsz równości w Częstochowie rozpocznie się pod Jasną Górą pod hasłem Częstochowa jest tęczowa

Piotr Ciastek
Marsz równości znów przejdzie ulicami Częstochowy. Manifestujący chcą wystartować spod Jasnej Góry
Marsz równości znów przejdzie ulicami Częstochowy. Manifestujący chcą wystartować spod Jasnej Góry Piotr Ciastek
Trzeci już Marsz Równości w Częstochowie, tym razem pod hasłem "Częstochowa jest tęczowa" przejdzie przez Częstochowę 21 sierpnia. Podczas poprzednich edycji nie obyło się bez starć z przeciwnikami marszu, który w tym roku chce rozpocząć swój bieg z alei Sienkiewicza pod Jasną Górą.

Marsz równości w Częstochowie

W 2019 roku mocne kontrowersje wśród kontrmanifestantów wywołał niesiony przez uczestników Marszu Równości obraz Matki Boskiej w tęczowej aureoli, który jak zapowiadają organizatorzy znów stanie na czele pochodu.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Tegoroczny marsz rozpocznie się o godz. 14 w sobotę 21 sierpnia. Uczestnicy planują spotkać się na końcu al. Henryka Sienkiewicza, u podnóża Jasnej Góry. Stamtąd wyruszą w miasto, żeby jak sami mówią "głosić i rozpowszechniać miłość, równość, akceptację, solidarność oraz antyfaszyzm na terenie całej Częstochowy".

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Przejdą ulicami Częstochowy

Trasa przemarszu będzie prowadziła z al. Henryka Sienkiewicza (przy granicy terenów klasztornych z miejskimi) przez ul. ks. Jerzego Popiełuszki, a dalej al. Jana Pawła II, ul. Warszawską do placu Ignacego Daszyńskiego, a następnie przez al. Najświętszej Maryi Panny do placu Biegańskiego.

Organizatorem marszu jest Tęczowa Częstochowa, a partnerami są Lewa Grafika, Razem Częstochowa, Demokratyczna RP, Federacja Anarchistyczna Częstochowa - Autonomiczna Grupa Anarchistyczna oraz Częstochowa Bez Uprzedzeń.

Zapewne tradycyjnie na trasie marszu pojawią się liczne zastępy funkcjonariuszy policji, które w razie ewentualnych zwarć będą reagować. W 2019 roku w samym marszu wzięło udział około 600 osób. Policjanci wylegitymowali wtedy około 100 osób. Kilka osób próbujących przeszkodzić w przebiegu legalnego zgromadzenia zostało ukaranych mandatami karnymi. Mundurowi wyjaśniali również zgłoszenia dotyczące obrazy uczuć religijnych, propagowania ustroju totalitarnego oraz publicznego znieważenia znaków i symboli narodowych. Jedna ze spraw dotycząca obrazu Matki Boskiej w tęczowej aureoli trafiła do częstochowskiego sądu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl