Napowietrzanie przynosi pozytywne efekty
- Już od kilku dni prowadzimy intensywne działania przy zbiorniku Strzelniczka II. W poniedziałek spotkaliśmy się po raz kolejny z zespołami wszystkich miejskich instytucji zaangażowanych w ten temat. Dzisiaj możemy powiedzieć, że sytuacja, jeżeli chodzi o odczyty wody, powoli się stabilizuje – mówi Piotr Kryszewski, wiceprezydent Gdańska. - Udało nam się pozyskać dodatkowe pompy, które już działają i mają pomóc w jak najszybszym przywróceniu życia w tym zbiorniku. Dążymy do jak najszybszego wzrostu natlenienia wody.
Przy zbiorniku Strzelniczka II przez całą dobę obecni są pracownicy Gdańskich Wód, którzy monitorują sytuację w systemie trzyzmianowym.
- W tej chwili nasze działania, jako administratora zbiorników retencyjnych, skupiły się przede wszystkim na tym, żeby jak najszybciej przywrócić sytuację do normy, żeby odtworzyć życie w tym zbiorniku. Nasze pomiary i działania są właśnie na tym skoncentrowane. Mamy już dużo większą wiedzę na temat procesów, które się dzieją w zbiorniku. A doszło w nim do gwałtownego ubytku tlenu w wyniku dostania się substancji, która bardzo szybko tlen skonsumowała – mówi Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód. - W związku z tym podjęte zostały działania związane z napowietrzaniem. Wczoraj zamontowano tutaj kolejny aerator, który jest urządzeniem jeszcze bardziej profesjonalnym, o większej mocy.
Setki martwych ryb wyłowionych z rzeki na Pomorzu
Przypomnijmy, zgłoszenia o zanieczyszczeniu wody w rzece Strzelniczce, zaczęły napływać do urzędników w marcu br.
- W związku z wpływem zgłoszeń dotyczących zanieczyszczenia, 27.03.2023 r. inspektorzy WIOŚ w Gdańsku przeprowadzili oględziny oraz pobrali próbki wody ze zbiornika retencyjnego Strzelniczka II, przez który przepływa ciek wodny o nazwie Strzelniczka - poinformował "Dziennik Bałtycki" zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Radosław Rzepecki. - Następnie 30.03.2023 r. inspektorzy przeprowadzili oględziny terenu wzdłuż rzeki Strzelenki, na odcinku od Rębiechowa do jej ujścia w miejscowości Lniska. W wyniku oględzin stwierdzono widoczne zanieczyszczenie wód, niezbyt intensywny, nieswoisty zapach - dodał.
Więcej przeczytacie:
tutaj
