Jak podała Wirtualna Polska, poseł Mieczysław Baszko opuszcza Porozumienie i przechodzi do Partii Republikańskiej Adam Bielana.
- Republikanie to moi koledzy, którzy też byli w Porozumieniu, ale trzymają stronę Zjednoczonej Prawicy. Bliżej jest mi do nich i klubu parlamentarnego PiS. Jestem u Adama Bielana jako prezesa Republikanów - podkreślił Baszko w rozmowie z Wirtualną Polską.
Jeszcze w czerwcu poseł Baszko był zaskoczony doniesieniami o jego ewentualnym przejściu do Prawa i Sprawiedliwości. Wtedy poparł Lidię Staroń w głosowaniu na Rzecznika Praw Obywatelskich. Porozumienie głosowało przeciw.
- Od początku mówiłem, że poprę senator Lidię Staroń, bo takie były pierwotne ustalenia w Porozumieniu. Bardzo zaskoczyła mnie zmiana kierunku działania mojej partii. Nie wiedziałem o żadnych rozmowach w kwestii zmiany poparcia. Dodatkowo znam panią senator z prowadzenia trudnych spraw i pomocy wielu ludziom. Poznałem ją osobiście jeszcze przed jej wejściem do parlamentu. Jestem przekonany, że naszą kandydatką na Rzecznika Praw Obywatelskich powinna być właśnie Lidia Staroń. Pomimo tego głosowania dalej pozostaję członkiem Porozumienia. Zaskoczyły mnie doniesienia o moim ewentualnym przejściu do Prawa i Sprawiedliwości. Przecież zdarzało się już, że posłowie mojej partii głosowali inaczej i o ich odejściu się tak wiele nie mówiło - mówił poseł Mieczysław Baszko w czerwcowej rozmowie z nami.
Odejście posła z Porozumienia zbiegło się z głosowaniem w prawie ustawa o radiofonii i telewizji. Mieczysław Baszko ją poparł. Oprócz niego zrobiło to jeszcze czterech innych posłów Porozumienia.
- Marcin Ociepa,
- Stanisław Bukowiec,
- Anna Dąbrowska-Banaszek
- Grzegorz Piechowiak
Uważa się, że ustawa wymierzona jest w telewizję TVN, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Szef Porozumienia, Jarosław Gowin w ostrych słowach skomentował postępowanie posłów, którzy poparli tę ustawę.
Ci którzy przyłożyli rękę do uchwalenia tej ustawy już na zawsze będą musieli mierzyć się z wyrzutami sumienia - powiedział Jarosław Gowin
Dziś po południu ma się odbyć posiedzenie zarządu Porozumienia. Wtedy ma zapaść decyzja o dalszej współpracy partii z posłami.
Poseł Baszko przez większość swojej kariery politycznej był związany z PSL-em. Do partii dołączył w 1996 roku. W 2015 roku został posłem z jej ramienia. W styczniu 2018 roku przeszedł do Porozumienia Jarosława Gowina. W efekcie tej decyzji dołączył do klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.
