Mini robot z nożem ultradźwiękowym: Innowacyjna metoda operacyjna dostępna w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Marta Żbikowska
Mini robot z nożem ultradźwiękowym: Innowacyjna metoda operacyjna dostępna w Poznaniu
Mini robot z nożem ultradźwiękowym: Innowacyjna metoda operacyjna dostępna w Poznaniu Waldemar Wylegalski
Lekarze z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w szpitalu przy ul. Przybyszewskiego przeprowadzili cztery operacje za pomocą nowego urządzenia, które pojawiło się w placówce. Kupiony za 800 tys. złotych sprzęt to połączenie robotyki operacyjnej i noża ultradźwiękowego. Użyty podczas operacji usunięcia nowotworu krtani, pozwala zachować funkcje operowanego narządu, skraca czas hospitalizacji i powrotu pacjenta do sprawności.

Trzy zabiegi usunięcia raka krtani i jeden usunięcia nowotworu jamy ustnej przeprowadziła profesor Małgorzata Wierzbicka, szefowa oddziału klinicznego. Towarzyszył jej doktor Mario Fernandez ze Szpitala Gregorio Marañón w Madrycie, który jest prekursorem operacji za pomocą urządzenia TOUSS (TransOral Ultrasonic Surgery).

Czytaj też: Lekarze na całym świecie obserwowali dwie operacje w Poznaniu

- Podpatrzyliśmy to urządzenie pół roku temu – mówi profesor Witold Szyfter z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UMP. - To alternatywa dla drogiego robota operacyjnego, którego sam zakup wymaga ogromnych kosztów, ale też sama operacja jest o kilka tysięcy droższa. Dzięki urządzeniu TOUSS możemy zapewnić pacjentom jakość przy ograniczeniu kosztów.

Przezustne operacje nowotworów głowy i szyi z użyciem noża ultradźwiękowego charakteryzują się bardzo dużą precyzją wycięcia zmiany, co daje możliwość oszczędzenia zdrowych tkanek.

- W przypadku wycięcia raka krtani mamy szansę zostawić struny głosowe i część gardła, nie musimy przeprowadzać rekonstrukcji krtani, co o kilka godzin skraca czas operacji – tłumaczy prof. Szyfter i wymienia kolejne korzyści tego typu operacji. Jest to mniejszy ból pooperacyjny, krótsza hospitalizacja, zabiegi za pomocą urządzenia TOUSS są praktycznie bezkrwawe.

- Po standardowej operacji usunięcia nowotworu krtani, co oznaczało do tej pory usunięcie narządu, pacjent przebywał w szpitalu minimum cztery tygodnie, obecnie po pięciu dniach może zostać wypisany do domu – mówi prof. Szyfter.

Poznańscy chirurdzy z Kliniki Otolaryngologii mają duże doświadczenie w chirurgii laserowej. Dzięki nowemu urządzeniu mają dostęp do minimalnie inwazyjnej chirurgii nowotworów głowy i szyi, która do niedawna zarezerwowana była jedynie dla metody robotycznej.

POLECAMY:

Zobacz też: Jak chronić skórę przed wpływem smogu?

Źródło: Agencja TVN

Wróć na i.pl Portal i.pl