TVN traci status centrum badawczo-rozwojowego
„Nie miałem wyboru. Zanim TVN ogłosi, że łamane jest prawo do wolności nauki proszę o przestrzeganie prawa jak pozostałe centra badawczo-rozwojowe” – napisał Buda na Twitterze.
W uzasadnieniu szef resortu napisał, że TVN SA od sierpnia 2021 roku przysługiwał taki status.
Przypomniano również, że przedsiębiorstwa, które stają się centrami badawczo-rozwojowymi, muszą przedstawić ministrowi właściwemu odpowiednie dokumenty, w terminie do dwóch miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy.
Czym są centra badawczo-rozwojowe?
Jak można przeczytać na stronach Ministerstwa Rozwoju i Technologii, „przedsiębiorstwa, nie będące instytutami badawczymi, prowadzące badania lub prace rozwojowe, mogą „uzyskać status centrum badawczo rozwojowego, który uprawnia do korzystania z różnych ulg, między innymi możliwości odliczania od podstawy opodatkowania do 150 procent kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową.”
Firmie, która uzyskuje taki status, przysługują cztery ulgi:
- ulga odliczeniowa
- zwolnienia z podatku od nieruchomości
- zwolnienia z podatku rolnego
- zwolnienia z podatku leśnego
Jak dodaje resort, firmy z tym statusem „są wsparciem technicznym oraz naukowym dla konkretnych branż i specjalizacji jak np. farmacja, medycyna, energetyka, produkcja maszyn górniczych czy sektor informatyczno-inżynierski oraz fin-tech. Wspólnym mianownikiem tych przedsiębiorstw jest działalność badawczo-rozwojowa.”
rs
