Mundial sensacji? Niemcy przegrali z Japonią! Protest piłkarzy przed spotkaniem

Jakub Maj
Jakub Maj
EAST NEWS
Reprezentacja Niemiec sensacyjnie przegrała z Japonią! Do 70. minuty wydawało się, że podopieczni Flicka mają wszystko pod kontrolą. Zawodnicy z Azji i ich zabójcze kontry okazały się jednak bardzo skuteczne. To co wróciło uwagę kibiców przed meczem to zachowanie zawodników reprezentacji Niemiec podczas robienia zdjęcia wyjściowej jedenastki. Wszyscy piłkarze w geście protestu zakryli usta.

Niemcy - Japonia 1:2 (1:0)

Protest był związany z łamaniem praw człowieka, które jest na porządku dziennym w Katarze. Początkowo Manuel Neuer miał wyjść grać na mundialu z opaską kapitańską z napisem "One Love" co miało wyrazić poparcie dla osób, które są dyskryminowane w kraju znad Zatoki Perskiej. FIFA zabroniła tego typu opasek i zagroziła, że jeśli ktoś je założy, otrzyma żółtą kartkę. Niemieccy piłkarze postanowili obejść zakaz i protestować w inny sposób.

Nie chodziło o wygłoszenie oświadczenia politycznego – prawa człowieka nie podlegają negocjacjom. Należy to przyjąć za pewnik, ale nadal tak nie jest. Dlatego ta wiadomość jest dla nas tak ważna. Odmówienie nam opaski to to samo, co odmówienie nam głosu. Podtrzymujemy swoje stanowisko.

Przebieg meczu

Niemcy nie weszli w mecz tak pewnie jak można było zakładać. Kilka strat i niedokładnych podań w pierwszym kwadransie mogło niepokoić selekcjonera naszych zachodnich sąsiadów. W 16. minucie mieliśmy pierwszą groźną akcję. Uderzenie głową po dograniu z rzutu rożnego. Antonio Ruediger trafił w boczną siatkę.

Niemcy cały czas atakowali. W 21. minucie uderzał Joshua Kimmich, ale bramkarz obronił strzał. Później próbował jeszcze Ilkay Guendogan, ale ostatecznie był na pozycji spalonej.

Między 28. a 31. minutą obserwowaliśmy kilka groźnych strzałów niemieckiej reprezentacji. Wstrzelenie piłki i dwie próby uderzeń na bramkę Japonii. Ofiarnie interweniowała defensywa podopiecznych Jajime Moriyascu.

W 31. minucie Kimmich posłał przepiękną piłkę prostopadłą do Rauma. Boczny obrońca zaczął cofać się z piłką, a bramkarz go sfaulował. Sędzia wskazał na rzut karny. Jedenastkę pewnie wykorzystał Ilkay Guendogan! Niemcy na przerwę schodzili z jednobramkowym prowadzeniem.

W 52. minucie Jamal Musiala minął kilku Japończyków w polu karnym rywali i zdecydował się na strzał. Uderzenie nad poprzeczką. Gdyby to wpadło, mielibyśmy mocnego kandydata na bramkę turnieju.

W 60. minucie przed szasną stanął Ilkay Guendogan, ale zamiast podać do lepiej ustawionego kolegi wolał sam uderzyć - piłka wylądowała na słupku.

W 73. minucie Japończycy przeprowadzili bardzo groźną akcję! Przed stratą bramki uratował Niemców Neuer. Strzelał z najbliższej odległości Junya Ito obronił doświadczony bramkarz.

3 minuty później doszło do wyrównania! Dogranie z lewej strony, Manuel Neuer obronił, ale piłka trafiła prosto pod nogi Ritsu Doana! Japończyk się nie pomylił!

W 84. minucie Japoczycy wyszli na prowadzenie!!! Takuma Asano z doskonałym rajdem prawą stroną - zawodnik huknął pod poprzeczkę!

Niemcy próbowali wyrównać, ale bez Jamala Musiali oraz Thomasa Müller na boisku nie mieli pomysłu jak wejść w pole karne Japonii.

Zawodnik meczu: Ritsu Doan