Spis treści
Oflagowane wpisy Muzeum Auschwitz na Facebook
W długim wpisie na oficjalnym profilu Muzeum Auschwitz, zatytułowanym „Algorytmiczne wymazywanie historii przez Facebook”, władze placówki wyraziły „głębokie zaniepokojenie” jednoczesnym oflagowaniem 21 postów.
„Posty, będące hołdem dla ofiar obozu Auschwitz, zostały w niesprawiedliwy sposób wzięte na cel moderacji platformy, z absurdalnych powodów, takich jak nagość i aktywność seksualna dorosłych, nękanie i molestowanie, mowa nienawiści i podżeganie do przemocy” – napisano.
„Bezprecedensowa akcja Facebooka”
Według przedstawicieli placówki, Muzeum Auschwitz, będące „instytucją zajmującą się podtrzymywaniem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu” mierzy się z „bezprecedensową akcją Facebooka”.
„Wpisy, które są kwestionowane, nie zawierają niczego, poza historycznym wspomnieniem i dokumentacją, pokazującymi twarze oraz informacje o tych, którzy cierpieli oraz byli mordowani w miejscu, będącym jednym z symboli najciemniejszych epizodów w historii” – dodało muzeum.
Mimo, że władze placówki podjęły natychmiastowe działania, tylko niektóre z oflagowanych postów zostały przywrócone.
„Ponadto, zauważyliśmy, że wpis upamiętniający tragiczny los żydowskich dzieci z sierocińca w Izieu (Francja – red.) także został usunięty, bez możliwości przywrócenia” – pisze Muzeum Auschwitz.
Facebook oflagował wpisy Muzeum Auschwitz
Jak podkreślono, Facebook uzasadnia takie działania „naruszaniem Standardów Społeczności”.
„Przez lata Muzeum Auschwitz udostępniało takie treści bez żadnych problemów, a tu nagle 21 postów jest oflagowanych. Budzi to wątpliwości co do działania i skuteczności waszego systemu moderacji” – zwrócono się bezpośrednio do władz platformy.
Zdaniem władz muzeum, takie działania „nie tylko podminowują ich ważną pracę”.
„Takie zdarzenie jest nieakceptowalne i obraźliwe dla pamięci ofiar Auschwitz, o której zachowanie walczymy. To bolesne dla tych, co przeżyli, ich potomków i wszystkich, którzy pielęgnują pamięć historyczną” – zaznaczono.
Muzeum Auschwitz domaga się natychmiastowego i dokładnego przyjrzenia się tej sprawie oraz „transparentnego wyjaśnienia”, dlaczego posty te zostały oflagowane przez Facebooka.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski komentuje
Głos w sprawie zabrał także wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski (Lewica), który określił ją mianem „skandalu”.
„Ukrywanie postów upamiętniających ofiary Muzeum Auschwitz to skandal i ilustracja problemów z automatyczną moderacją treści. Będziemy domagać się od firmy Meta (właściciel Facebooka – red.) informacji o powodach tej sytuacji. Moderatorów powinno być więcej, a ci, którzy pracują na polskim rynku powinni znać nie tylko język (który tu nie był problemem), ale i kontekst. To jeden z powodów, dla których tak intensywnie pracujemy nad wdrożeniem europejskiego prawa DSA (Digital Services Act)” – napisał na portalu X.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!