SpaceX ma pomysł, jak uratować Hubble'a
SpaceX już kilka miesięcy temu zwrócił się do NASA z pomysłem przeniesienia wysłużonego już teleskopu na wyższą orbitę. Obecnie agencja usiłuje ocenić, w jaki sposób prywatna misja może pomóc w utrzymaniu Hubble’a.
Thomas Zurbuchen, zastępca administratora Dyrekcji Misji Naukowych NASA, zaznaczył, że nie jest jeszcze pewne, czy taka misja mogłaby zostać zrealizowana, a celem porozumienia jest jedynie zbadanie technicznej wykonalności pomysłu.
Jessica Jensen, wiceprezes ds. operacji klientów i integracji w SpaceX, powiedziała, że firma „ma duże doświadczenie w dokowaniu statków kosmicznych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną”. SpaceX chce wykorzystać tę wiedzę jako podstawę i dowiedzieć się, czy możliwe jest przeprowadzenie podobnego manewru w przypadku teleskopu Hubble'a.
Według komunikatu NASA, operacja nie wiązałaby się z kosztami ze strony agencji.
Program Polaris
Kosmiczny Teleskop Hubble’a został wystrzelony w 1990 r. Od tego czasu przeprowadzono kilka misji serwisowych podczas tzw. ery promów kosmicznych. Ostatnia taka misja miała miejsce w 2009 r. Promy kosmiczne zostały wycofane z użycia w roku 2011.
Próba wysłania prywatnej misji na Hubble'a może być częścią wcześniej ogłoszonego, prywatnie finansowanego programu SpaceX o nazwie Polaris. Ten program jest pomysłem Jareda Isaacmana, miliardera, prezesa platformy płatniczej Shift4, który po raz pierwszy zwrócił na siebie międzynarodową uwagę, kiedy w zeszłym roku zapłacił firmie za zabranie siebie i trzech gości na trzydniową wycieczkę na orbitę Ziemi na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon.
Według założeń programu pierwszy lot o nazwie Polaris Dawn potrwa do pięciu dni. W jego skład wejdzie załoga Isaacmana i trzy inne osoby, które na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon przelecą do pasa radiacyjnego Van Allena, który rozciąga się od 644 do 9656 km nad Ziemią. Start może nastąpić nie wcześniej niż w marcu 2023 r.
Kolejny krok na drodze do międzyplanetarnej cywilizacji
Druga misja Polaris mogłaby dotrzeć do Hubble’a. Wyniesienie teleskopu na wyższą orbitę zapewniłoby kilka dodatkowych lat pracy obserwatorium, które pozwoliło poszerzyć nasze horyzonty i wejrzeć w głąb Kosmosu.
- SpaceX i program Polaris mają na celu rozszerzenie granic naszej obecnej technologii i zbadanie, jak komercyjne partnerstwo może kreatywnie rozwiązać złożone problemy. Misja taka jak obsługa Hubble’a pomoże nam zwiększyć nasze możliwości w zakresie lotów w Kosmos, a w ostatecznym rozrachunku pomóc w osiągnięciu naszego celu jakim jest stanie się międzyplanetarną cywilizacją – powiedziała Jensen.
Źródło: CNN, NASA
