Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zbigniew Ziobro: Komuniści chcieli ich wymazać z historii Polski, ale nie udało im się to

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył wieniec przed pomnikiem Jana Rodowicza „Anody” na dziedzińcu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Trwają uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył wieniec przed pomnikiem Jana Rodowicza „Anody” na dziedzińcu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Trwają uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. PAP/Rafał Guz
W środę obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro nagrał specjalne wideo.

Zbigniew Ziobro: Komuniści chcieli wymazać Żołnierzy Niezłomnych z historii Polski, ale nie udało im się to

W zamieszczonym w mediach społecznościowych nagraniu Zbigniew Ziobro wspomina swojego dziadka, kpt. Ryszarda Kornickiego, który kierował zrzeszeniem „WiN” w Przemyślu i został aresztowany w 1947 roku przez UB.

– Najgorsze bicie żelaznym prętem w pięty. Człowiek czuł, jakby się rozpadał – powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny, cytując słowa swojego dziadka.

W nagraniu Zbigniew Ziobro mówi, że żołnierz „w czasie śledztwa był torturowany na zamku w Rzeszowie. UB-ecy łamali mu żebra, wybili zęby”.

– Dostał karę dożywotniego pozbawienia wolności. Odbywał ją w więzieniu we Wronkach. Wyszedł w 1956 roku na mocy amnestii – dodał.

– Dziś, w Narodowy Dzień Pamięci - takich jak on - Żołnierzy Niezłomnych, za swoją odwagę, za poświęcenie i za przelaną krew, wielu z nich ginęło od zdradzieckich strzałów w tył głowy. Komuniści chcieli ich wymazać z historii Polski, a nawet z pamięci ich bliskich. Nie udało im się to. Dowodem obchodzony dziś Dzień Pamięci. Pochylmy głowy i zmówmy modlitwę za obrońców polskiej niepodległości, naszej wolności i suwerenności. Cześć i chwała bohaterom – powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego od 1 marca od 2011 roku. Data została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl