- Dziś w obwodzie kurskim są duże postępy. Nasz strategiczny cel został osiągnięty - powiedział prezydent.
Zauważył również, że Ukraina znacznie uzupełniła fundusz wymiany jeńców. Ponadto Zełenski poinformował, że odbył spotkanie z urzędnikami, na którym omówił wsparcie dla działań ukraińskiego wojska w regionie Kurska.
Co z ludnością cywilną na zajętych terenach?
- Ważne jest, aby Ukraina walczyła zgodnie z zasadami, a potrzeby humanitarne dostępne na tym terytorium powinny być zapewnione - dodał prezydent.
Wcześniej szef MSW Ukrainy Igor Kłymenko powiedział, że mieszkańcy osiedli w strefie operacji w obwodzie kurskim pozostają bez wody i niezbędnych produktów. Zaznaczył, że ukraińskie wojsko przekazało MSW informacje o potrzebach w zakresie zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną, żywność, leki i środki higieny.
Wicepremier, minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Iryna Wereszczuk powiedziała również, że ukraińskie siły zbrojne planują otworzyć korytarze humanitarne w celu ewakuacji mieszkańców obwodu kurskiego zarówno w kierunku Rosji, jak i Ukrainy.
Ofensywa w obwodzie kurskim
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy oficjalnie potwierdził operację w obwodzie kurskim dopiero w poniedziałek. Głównodowodzący sił zbrojnych gen. Ołeksandr Syrski powiedział, że wojsko kontroluje około 1000 kilometrów kwadratowych w obwodzie kurskim.
12 sierpnia władze obwodu kurskiego przyznały się do utraty 28 miejscowości. Jednak analitycy szacują, że Ukraińcy zajęli już ponad 40 miejscowości. Wśród nich jest Sudża, gdzie znajduje się ostatnia ważna stacja pomiarowa na rurociągu, którym rosyjski gaz płynie przez Ukrainę do Europy.
źr. NV.ua
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?