Nie żyje szef białoruskiej dyplomacji
Ani MSZ, ani oficjalne media, nie podają na razie więcej szczegółów na temat śmierci ministra. Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: "dzisiaj zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej".
Makiej miał 64 lata. Sprawował funkcję ministra spraw zagranicznych Białorusi od 2012 r.
Planował kolejny tydzień. W piątek spotkał się z nuncjuszem apostolskim na Białorusi
MSZ informował, że w piątek Makiej odbył spotkanie z nuncjuszem apostolskim na Białorusi abp. Ante Joziciem. W minionym tygodniu szef dyplomacji przebywał z wizytą w Armenii, gdzie odbywała się sesja poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.
Pierwsze reakcje i wyrazy współczucia, na razie nieoficjalnie, popłynęły z Rosji – od rzeczniczki MSZ i Dumy Państwowej. Według mediów rosyjskich na niedzielę i poniedziałek planowana była wizyta w Mińsku rosyjskiego szefa MSZ Siergieja Ławrowa.
Jaka była przyczyna śmierci?
Według niezależnego portalu Nasza Niwa "Makiej był w swoim domu w Drozdach (dzielnica Mińska), gdy dostał zawału".
"O ile wiadomo, nie zwrócił się odpowiednio szybko do medyków, ponieważ nie potraktował swojego stanu poważnie" – twierdzi Nasza Niwa, powołując się na swoje źródła, których nie wskazuje.
Liderka opozycji o śmierci szefa MSZ
Do śmierci polityka odniosła się na Telegramie liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
"W 2020 roku Makiej zdradził białoruski naród i poparł tyranię. Takim go zapamięta białoruski naród. Będziemy nadal bronić niepodległości i wolności Białorusi, bez względu na zmiany w otoczeniu Łukaszenki" - podkreśliła Cichanouska.
W swoim wpisie odwołała się do wydarzeń z 2020 roku, kiedy na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, w których oficjalnie Alaksandrowi Łukaszence przyznano 80,1 proc. głosów. Jego oponentkę Cichanouską, według oficjalnych wyników, wskazało zaledwie 10,1 proc. głosujących.
Opozycja uznała te wyniki za sfałszowane, a przez kraj przelała się fala protestów z żądaniem uczciwych wyborów. Były to największe masowe protesty w historii Białorusi. Na wystąpienia społeczeństwa obywatelskiego władze odpowiedziały represjami na wielką skalę.
Sama Cichanouska po wyborach była zmuszona przez władze do wyjazdu z kraju. Na Białorusi została oskarżona o szereg działań na szkodę państwa
Ważny polityk na Białorusi
Od 1993 roku Uładzimir Makiej zajmował różne stanowiska w służbie dyplomatycznej. W latach 1996–1999 był przedstawicielem Białorusi przy Radzie Europy i jednocześnie radcą ambasady w Paryżu, a w latach 1999–2000 – kierownikiem departamentu współpracy ogólnoeuropejskiej białoruskiego MSZ.
Wiosną 2000 roku został mianowany pomocnikiem prezydenta Białorusi, a 15 sierpnia 2008 roku – kierownikiem administracji prezydenckiej. 20 sierpnia 2012 roku został odwołany z tego stanowiska i mianowany ministrem spraw zagranicznych.
Znajdował się na liście białoruskich działaczy państwowych objętych zakazem wjazdu na terytorium Unii Europejskiej.
Źródło:
