Zmarł Szewach Weiss. "Wielka strata dla relacji polsko-izraelskich"
Informację o śmierci Szewacha Weissa przekazał dziennikarz "Haaretz" Ofer Aderet. Wiadomo, że pogrzeb byłego ambasadora Izraela w Polsce odbędzie się w niedzielę na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie.
Zmarłego polityka i dyplomatę pożegnał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda. "Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość, że odszedł J.E. Szewach Weiss. Wspaniały Człowiek, Żyd, izraelski patriota, który Polskę kochał i szanował. Kawaler Orderu Orła Białego. Wielka strata dla nas i dla polsko-izraelskich relacji. R.I.P." – napisał prezydent.
Szewach Weiss. Ocalały z holokaustu
Szewach Weiss urodził się 5 lipca 1935 roku w Borysławiu w województwie lwowskim (obecnie teren Ukrainy) w rodzinie żydowskiej. W roku 1941, po wkroczeniu armii niemieckiej, jego rodzinie udało się zbiec z getta. Początkowo ukrywała ich Ukrainka Julia Lasotowa, później pomoc uzyskali od polskiego małżeństwa - Anny i Michała Górali. Następnie pomagała im przetrwać sąsiadka, Maria Potężna z synem Tadeuszem.
– Potem przenieśliśmy się do nowej kryjówki, którą przygotował mój ojciec. Między ścianą naszego sklepu, za szafami, a ścianą magazynu wydzielił pomieszczenie szerokości nie więcej niż sześćdziesiąt centymetrów, za to bardzo wysokie, aż do sufitu, i tam się schowaliśmy – wspominał Weiss. W tej kryjówce spędzili ok. 8 miesięcy. W kolejnym miejscu ukrywali się przez 21 miesięcy.
Po wojnie Weissowie zmuszeni byli do opuszczenia Polski. W 1946 r. nielegalnie przekroczyli granicę, aby przedostać się do Palestyny.
Polityk i dyplomata
Ostatecznie rodzina Weissów trafiła do Izraela. Tam Szewach Weiss uprawiał wyczynowo lekkoatletykę i podnoszenie ciężarów, został też dziennikarzem radiowym. Jednocześnie studiował na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i Wydziale Prawa w Tel Awiwie.
Działalność polityczną rozpoczął w latach 60. jako radny w Hajfie. W latach późniejszych był posłem do Knesetu (1981–1999) i jego przewodniczącym (1992–1996). Z kolei w latach 2001–2003 pełnił funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Od 2000 roku był Przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Jad Waszem.
Po zakończeniu misji dyplomatycznej w Polsce Szewach Weiss pozostał aktywny w polskim życiu publicznym. Nie tylko udzielał gościnnych wykładów na Uniwersytecie Warszawskim, ale również współpracował z polskimi mediami, takimi jak: "Wprost", "Uważam Rze", "Rzeczpospolita" czy "Do Rzeczy".
Kawaler Orderu Orła Białego. Za zasługi dla relacji polsko-izraelskich
W 2004 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski uhonorował Weissa Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. Z kolei w 2017 roku prezydent Andrzej Duda przyznał mu najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego – "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz pogłębiania przyjaznych oraz wszechstronnych relacji pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Państwem Izrael".
Weiss był doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
i.pl, PAP
