– Szczepienie to nie jest jedyna metoda utrzymywania pandemii pod kontrolą. Są również inne metody, czyli obostrzenia, czyli też pewna dyscyplina społeczna, która – będę powtarzał uparcie - dotyczy noszenia maseczki, zachowaywania dystansu, dezynfekcji, to cały czas są bardzo ważne narzędzia walki z pandemią i to posiadanie pod kontrolą pandemii oznacza, że wszystkie te narzędzia działają – stwierdził Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia wskazał, iż „można powiedzieć, że powoli wchodzimy w taki okres, gdzie pandemia w Polsce znajduje się pod kontrolą”. - Bo ta liczba zachorowań waha się ostatnimi czasy w przedziale pięciu tysięcy z kawałkiem średnio tygodniowo. Dzisiaj mamy nieco większy wynik, bo mamy 6,8 tysięcy zachorowań – tłumaczył.
Przedłużenie obostrzeń do 14 stycznia
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poformował w czwartek, że dotychczasowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa zostaną przedłużone do 14 lutego. Otwarty zostanie jednak handel oraz galerie sztuki i muzea.
Rzecznik ministeria Wojciech Andrusiewicz dopytywany był w piątek, kiedy otwarte zostaną usługi gastronomiczne oraz branża fitness. - Z dużym bólem, ale tych miejsc nie możemy otworzyć, patrząc na to, co się może w Polsce wydarzyć – odpowiedział. - Naprawdę wytrzymajmy jeszcze najbliższy czas, żeby nie mierzyć się z trzecią falą epidemii – zaapelował Andrusiewicz.
Choć obostrzenia zostaną utrzymane, to od 1 lutego nie będą obowiązywały już godziny dla seniorów. Dotąd od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 do sklepów czy na pocztę mogli wchodzić jedynie ludzie powyżej 60 lat.
Wojciech Andrusiewicz przyznał, że było dużo sygnałów od przedsiębiorców, że w godzinach dla seniorów sklepy są po prostu puste. - Trudno więc utrzymywać tę fikcję, że udostępniamy te sklepy wyłącznie dla seniorów, skoro oni sami w tych godzinach z tego nie korzystają – wskazał rzecznik MZ.
