Niemcy. Do rafinerii w Schwedt popłynęła ropa z gdańskiego terminala. Eksperci nie widzą jednak szans na przełom w polityce rządu w Berlinie

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Do jednej z niemieckich rafinerii po raz pierwszy popłynęła ropa spoza Rosji. Wszystko dzięki terminalowi w Gdańsku.
Do jednej z niemieckich rafinerii po raz pierwszy popłynęła ropa spoza Rosji. Wszystko dzięki terminalowi w Gdańsku. Fot. Pixabay
Do jednej z niemieckich rafinerii po raz pierwszy trafiła ropa spoza Rosji. Za operację odpowiedzialny jest terminal w Gdańsku, z którego ropa popłynęła do terminala w Schwedt. Jak zauważa jednak prasa, eksperci nie przewidują, żeby wpłynęło to na dotychczasową politykę Berlina, a samo zdarzenie było momentem przełomowym.

O pierwszej dostawie ropy naftowej do Schwedt przez terminal w Gdańsku pisze w czwartek m.in. gazeta „Berliner Zeitung”. Ropa z europejskich złóż została zamówiona przez Shell. Do tej pory przetwarzano tam jedynie rosyjską ropę naftową, jednak ze względu na wprowadzone embargo, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku, rafineria stara się znaleźć alternatywne rozwiązania. Prasa przypomina, że rafineria w Schwedt zaopatruje w paliwo dużą część północno-wschodnich Niemiec.

Eksperci nie przewidują przełomu

Informacje o tym, ile ropy trafiło poprzez Gdańsk do Schwedt, nie zostały ujawnione. Cytowany przez agencję DPA parlamentarny sekretarz stanu Michael Kellner (Zieloni) uznał dostawę za „ważny krok dla bezpieczeństwa dostaw w Schwedt”. Jego zdaniem dostawy przez Gdańsk powinny zostać zwiększone, a w tej sprawie trwają rozmowy z polskim rządem.

"Rząd nazywa to sukcesem, ale eksperci z branży wątpią, że to przełom dla PCK" - można z kolei przeczytać w "Maerkische Oderzeitung" (MOZ).

"Co tak naprawdę oznacza ta pierwsza dostawa ropy przez Gdańsk, dopiero się okaże. Naftoport w Gdańsku może według operatora PERN rozładowywać znacznie większe tankowce niż w Rostocku, do pojemności 200 tys. ton. Wąskim gardłem jest natomiast rurociąg doprowadzający ropę z portu do rurociągu „Przyjaźń”. Składa się on tylko z jednej rury i musi, jeśli Polska również przestanie kupować rosyjską ropę, zaopatrywać zarówno rafinerię Orlen w Płocku, jak i rafinerię Total w Leunie" – pisze "MOZ".

Rafineria będzie miała za mało ropy?

Jak przekazuje dziennik, ropy będzie za mało aby zapewnić pełne funkcjonowanie rafinerii. "Niemiecki rząd jest gotów przeznaczyć na rozbudowę tego rurociągu 400 mln euro. PCK szacuje jednak, że pozwolenia i prace trwałyby co najmniej dwa lata" - opisuje dziennik.

"Nikt w kręgach branżowych nie mówi o przełomie w kwestii zaopatrzenia rafinerii. Dla pełnego wykorzystania mocy przerobowych na poziomie 10 do 11 mln ton ropy naftowej rocznie, PCK potrzebowałoby oprócz Rostocku jeszcze 5 do 6 mln ton ropy. Dlatego w Schwedt ludzie liczą raczej na duże zamówienia z Kazachstanu niż na rozwiązanie z Polski. Według niemieckiego rządu, Leuna już teraz 50 procent swoich dostaw pozyskuje z portu w Gdańsku (…) W przeciwieństwie do PCK, Leuna zapewniła sobie wymaganą przepustowość wiele lat temu" - informuje "Maerkische Oderzeitung".

Niepewna przyszłość rafinerii

Jak zauważa dziennik, sprzeciw polskiego rządu co do dostaw ropy do rafinerii był spowodowany jej właścicielem. Rafineria należy do rosyjskiej spółki Rosnieft, i pomimo przejęcia przez niemiecki rząd kontroli, w świetle prawa Rosnieft pozostaje jednak większościowym udziałowcem.

"W tej chwili niemiecki rząd nie wyklucza już nawet wywłaszczenia Rosnieftu, co przynajmniej otworzyłoby drogę do większych niż w tym teście dostaw ropy przez Gdańsk" - pisze "MOZ"

"Biorąc pod uwagę obecną sytuację, PCK zakłada zaopatrzenie na poziomie '50 procent plus X'. W Schwedt mają nadzieję, że ten X będzie jak największy, najlepiej o kolejne 50 procent" - dodaje dziennik.

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl