Niemiecki dowódca NATO o polskich służbach granicznych: wykonują doskonałą pracę, skutecznie zapobiegając prowokacjom Białorusi i Rosji

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
– Praca polskich służb granicznych jest godna pochwały, gdyż chroni państwa NATO przed prowokacjami ze strony Białorusi i Rosji – ocenił w wywiadzie z hiszpańskim dziennikiem "El Mundo" generał broni Jurgen-Joachim von Sandrart, dowódca Wielozadaniowego Korpusu Północno-Wschodniego Sojuszu Północnoatlantyckiego (z siedzibą w Szczecinie).

W rozmowie z "El Mundo" niemiecki dowódca pochwalił też chroniących wschodnich granic NATO funkcjonariuszy służb Litwy oraz Łotwy.

Wskazał, że podsycany przez Kreml i reżim w Mińsku napływ nielegalnych imigrantów, który nazwał "działaniem hybrydowym", to aktualnie największe zagrożenie na wschodniej flance NATO.

Dowódca NATO o "przepychaniu imigrantów przez granicę"

– Praca policji granicznej i sił zbrojnych jest tam godna pochwały za ich dyscyplinę oraz skuteczne wykonywanie zadań zapobiegających prowokacjom. Wykonują oni doskonałą pracę – stwierdził gen. von Sandrart.

Niemiecki dowódca pochwalił chroniących wschodnich granic NATO funkcjonariuszy służb Polski, Litwy oraz Łotwy
Niemiecki dowódca pochwalił chroniących wschodnich granic NATO funkcjonariuszy służb Polski, Litwy oraz Łotwy Fot: twitter.com/Straz_Graniczna

– Przepychanie imigrantów przez granicę służy podważeniu spójności UE i NATO w niemoralny i brutalny sposób – dodał generał broni.

Dowódca korpusu NATO podkreślił, że pomimo wojny na Ukrainie rosyjskie siły zbrojne wciąż są mocne i stanowią zagrożenie dla państw Europy Środkowo-Wschodniej. Wskazał, że konieczne jest dalsze wspieranie przez sojuszników walczącej z najeźdźcą Ukrainy, gdyż "Rosja chce przeczekać" do czasu wstrzymania zachodniej pomocy dla Kijowa.

– Naszym zadaniem jest pokazać im, że nie przetrwają tam dłużej od nas – dodał von Sandrart.

Kraje wschodniej flanki NATO nadal w zagrożeniu

Wskazał, że pomimo zaangażowania Kremla w wojnę na Ukrainie w dalszym ciągu istnieje zagrożenie dla państw na wschodniej flance NATO, które sąsiadują z Rosją i sprzymierzoną z nią Białorusią.

Zaznaczył jednak, że błędne są oczekiwania części rosyjskiego dowództwa, że atak na jednego z członków NATO nie spotkałby się z odpowiedzią Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– NATO dowiodło już, że jest w stanie w sposób szybki i znaczący wzmocnić swoją wschodnią flankę, przyjmując w razie potrzeby postawę obronną, i jest gotowe do działań przeciwko wszelkim rodzajom ataków przeciwko naszej integralności – zaznaczył.

Przypomniał, że szybką odpowiedzią NATO na wrogie działania Kremla było m.in. ustanowienie po okupacji przez Rosję Krymu wzmocnionych grup bojowych wzdłuż wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w kilku krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl