To bardzo rzadki moment, kiedy badaczom udało się sfilmować orki u wybrzeży kalifornijskiego San Diego. Film pokazuje, jak rodzic uczy swoje młode polowania, uderzając głową delfina, powodując jego kilkakrotny obrót w powietrzu.
Orki osaczają delfina, ale wypuszczają go, gdy zostanie obezwładniony, bo nie jest już tak szybki. Potem przyprowadzają małą orkę, aby sama próbowała go złapać – mówił Domenic Biagini, filmowiec zajmujący się dziką przyrodą.
Polowanie trwało dłużej niż zwykle
Biagini dostrzegł stado sześciu ork u wybrzeży San Diego. Mówił, że polowanie trwało 30 minut, czyli znacznie dłużej niż im to przeciętnie zajmuje, ponieważ uczyły one swoje młode.
- Orki, będące jednym z największych drapieżników oceanicznych, uwzględniają w swoich strategiach łowieckich swój duży rozmiar i prędkość - mówi Alisa Schulman-Janiger, biolog morski i współzałożycielka kalifornijskiego projektu Killer Whale Project. Często spowalniają ofiarę, aby zademonstrować swoim młodym polowanie.
Orki wykorzystuję prędkość i siłę
Orki mogą poruszać się z prędkością 40 kilometrów na godzinę. Uderzają delfina głową tak mocno, że ten wyskakuje wysoko w powietrze.
- Orka na nagraniu jest tak młoda, że jej przepaska na oku jest żółta, a nie biała, a kolor ten zanika wraz z wiekiem – mówiła Schulman-Janiger.
Źródło: NBC
