Innowacyjne Centrum Medyczne PAN powstało przy Instytucie Genetyki Człowieka. Na jego potrzeby wybudowano i wyposażono zupełnie nowy obiekt. Wśród sprzętu, który się tam znalazł są między innymi supernowoczesne urządzenia do sekwencjonowania DNA.
Nowe Innowacyjne Centrum Medyczne PAN pomoże pacjentom. Będą...
- To trzecie tego typu urządzenia w Polsce - podkreśla prof. Michał Witt, dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN.
Ich zakup był możliwy dzięki dotacji z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Aparatura ta pozwoli na wprowadzenie sekwencyjnej analizy całogenomowej oraz celowane sekwencjonowanie wybranych genów i ich grup. Metody te znajdą zastosowanie w diagnostyce chorób genetycznych oraz w monitorowaniu zmienności wirusa SARS COV-2 w Polsce.
To właśnie w laboratorium covidowym stworzonym w ubiegłym roku przy Instytucie Genetyki Człowieka stwierdzono, że za II falę pandemii odpowiada brytyjska odmiana koronawirusa. Laboratorium ma uprawnienia podmiotu leczniczego i własny punkt drive thru, który do tej pory wykonał testy u 60 tys. pacjentów. W Instytucie Genetyki Człowieka opracowano także m.in. test różnicujący COViD i grypę.

Czytaj także
Zdiagnozują choroby rzadkie i nowotwory
- To, że naszym zadaniem są badania podstawowe to oczywiste - mówił prof. Witt w czasie uroczystego otwarcia Innowacyjnego Centrum Medycznego. - jednak specyfika naszych badań polega na tym, że na końcu jest zawsze człowiek, często cierpiący dlatego też nasze badania zmierzają do skuteczniejszej diagnostyki i opracowania algorytmów postępowania w przypadku na przykład takich chorób jak nowotwory głowy i szyi, białaczki dziecięce chłoniaki oraz choroby rzadkie - podkreśla.
Wśród tych chorób są i te jednogenowe, jak i wielogenowe. Wśród nich można wymienić między innymi mukowiscydozę, dystrofię mięśniową Duchenne’a czy pierwotną dyskinezę rzęsek, której konsekwencją są nawracające choroby układu oddechowego.
- Pacjenci cierpiący na choroby rzadkie, zanim zostanie postawiona diagnoza, odbywają często trwającą wiele lat wędrówkę od specjalisty do specjalisty - mówi prof. Witt. - Gdy wreszcie dowiedzą się co im jest są już naprawdę umęczeni i tym krążeniem między lekarzami, i samą chorobą bez właściwego leczenia. Mamy nadzieję przynajmniej dla części pacjentów tę drogę skrócić.
IGC PAN będzie zajmowało się także aspektami genetycznymi niepowodzeń rozrodu, niepłodności męskiej czy cukrzycy insulinozależnej.
Czytaj także
Wsparcie dla szpitali
- Nie będziemy bezpośrednio przyjmować pacjentów, bo nie mamy po temu ani warunków, ani uprawnień - zaznacza prof. Witt. - Jednak lekarze ze szpitali i klinik, z który współpracujemy cały czas doskonale wiedzą, że mogę na nas liczyć. Mamy też nadzieję na kontrakty z NFZ na te badania. Dla budżetów szpitali czy klinik są one bardzo dużym obciążeniem.
Instytut Genetyki Człowieka współpracuje ze szpitalami specjalistycznymi w kraju i za granicą (m.in w Niemczech i Wielkiej Brytanii).