Laboratorium Diagnostyki COVID-19 zostało utworzone w wyremontowanej specjalnie na ten cel części Instytutu Genetyki. Wyposażone je w niezbędną aparaturę, sprzęt oraz materiały. Jego pomieszczenia odizolowano od pozostałych.
W laboratorium badania przeprowadzają wolontariusze-pracownicy naukowi Instytutu Genetyki Człowieka PAN - diagności laboratoryjni, specjaliści laboratoryjnej genetyki medycznej oraz genetycy kliniczni. Posiadają oni specjalistyczną wiedzę w zakresie diagnostyki molekularnej chorób człowieka, technik biologii molekularnej i obróbki materiału genetycznego.
Laboratorium Diagnostyki COVID-19 może pracować non stop przez 24 godziny. Jest w stanie wykonać 450 testów w ciągu doby. Próbki do badania kierowane będą, po wstępnym przygotowaniu, przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu.
Początkowo pracowano w oparciu o komercyjne testy diagnostyczne. Jednak już opracowywany jest własny test umożliwiający prowadzenie procedury diagnostycznej po niższych kosztach.
Trwają również prace nad zupełnie nowatorskim podejściem technologicznym do wykrywania RNA koronawirusa, które może znacznie uprościć diagnostykę COVID-19 i istotnie skrócić czas oczekiwania na wynik testu.
ZOBACZ TEŻ:
Koronawirus: Nowe zakazy i zasady. Musisz je stosować!
10 dowodów na to, jak ludzka głupota pomaga koronawirusowi. ...
Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

Sprawdź też:
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- Poznań 1948. Zobacz, jak wyglądało miasto 3 lata po wojnie
- Tajemnica podwórka na Jeżycach. Czego nie widzą przechodnie?
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
Koronawirus w Polsce - mapa na żywo: