Podczas pandemii COVID-19 rządy i gospodarstwa domowe na całym świecie wydawały fortunę na sprzęt do wykrywania infekcji.
Rewelacyjne ustalenia
Ale naukowcy z Kalifornii, którzy przeprowadzili analizę ponad dwudziestu badań, wykazali, że istnieje prostszy sposób: nos psa wie najlepiej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Jest to pomysł, który w końcu uzyskał konsensus naukowy: każdy właściciel psa szybko odkryje, że te czworonogi mają w nosie do 300 milionów receptorów węchowych, w porównaniu z sześcioma milionami u ludzi. Część mózgu psa, zajmująca się analizą zapachów, jest 40 razy większa niż nasza.
Psy lepsze od technologii
Metaanaliza wykazała, że zmysł węchu psów może być szybszą, dokładniejszą, tańszą – nie wspominając o tym, że także bardziej przyjazną – metodą wykrywania COVID-19 niż nawet najlepsza obecna technologia.
Rosnąca liczba badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich latach uwydatniła siłę psów w wykrywaniu ukrytego wirusa i jego wariantów, nawet jeśli są one „zasłonięte” przez inne wirusy, takie jak wirusy przeziębienia i grypy.
Wszystko to oznacza, że psy mogą wykrywać bardzo niskie stężenia zapachów związanych z COVID.
Pozazdrościć węchu
Mogą wykryć ekwiwalent jednej kropli substancji zapachowej w dziesięciu basenach olimpijskich – mówi emerytowany profesor Tommy Dickey z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. Z perspektywy czasu, jest to o około trzy rzędy wielkości lepsze niż w przypadku instrumentów naukowych.
W niektórych przypadkach psy były w stanie wykryć COVID u pacjentów przedobjawowych i bezobjawowych, u których ślady wirusa były zbyt niskie, aby konwencjonalne testy zadziałały.
Tommy Dickey dodaje, że takimi badaniami zajmowało się już ponad 400 naukowców z 30 krajów. On wraz ze współpracowniczką Heather Junqueira z BioScent, Inc. przeanalizował ogromną liczbę badań.
Ich metaanalizę opublikowano w czasopiśmie „Journal of Osteopathic Medicine” pod tytułem „Synteza badań psów zapachowych COVID-19 podczas pandemii od grudnia 2019 r. do kwietnia 2023 r.”.
