Prosty test wykonany w domu może cię ostrzec o śmiertelnej chorobie

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Cyfrowy obraz mężczyzny z prostatą. Czerwony kolor oznacza stan zapalny.
Cyfrowy obraz mężczyzny z prostatą. Czerwony kolor oznacza stan zapalny. Deposit/East News
Jeśli spełnią się zapowiedzi naukowców, już wkrótce dostępny będzie prosty test na wykrycie groźnego nowotworu. Odpadnie konieczność chodzenia po przychodniach, wystarczy badanie śliny.

Naukowcy z Instytutu Badań nad Rakiem w Londynie twierdzą, że samodzielny test śliny wykryje bardziej agresywne nowotwory i doprowadzi do mniejszej liczby fałszywych alarmów niż obecny system zdrowia.

Ślina zamiast badań krwi

Ma to wyglądać tak, że mężczyźni w domu plują do pojemnika i wysyłają próbkę do analizy laboratoryjnej. Ich DNA jest sprawdzane pod kątem genów wysokiego ryzyka lub uszkodzeń, które mogą wskazywać na raka prostaty, który jest najczęstszym rodzajem nowotworów u mężczyzn. Pacjenci z bardzo niepokojącymi wynikami kierowani są na dalsze badania, natomiast ci z wynikami niskiego ryzyka mogą zostać wypisani ze szpitala.

Autorka badania, profesor Ros Eeles z Royal Marsden Hospital, powiedziała: „Ten test może odwrócić losy raka prostaty. „Wykazaliśmy, że prosty i tani test śliny umożliwiający identyfikację mężczyzn o podwyższonym ryzyku ze względu na ich strukturę genetyczną jest skutecznym narzędziem pozwalającym na wczesne wykrycie raka.

Czeka tylko na wdrożenie

„Możemy zidentyfikować mężczyzn zagrożonych agresywnymi nowotworami, którzy wymagają kolejnych badań, i oszczędzić panom z niższym ryzykiem niepotrzebnego leczenia. „Następnym krokiem będzie przetestowanie markerów genetycznych w różnych populacjach, aby upewnić się, że ten test przyniesie korzyści wszystkim mężczyznom”.

Obecnie nie prowadzi się rutynowych badań przesiewowych w kierunku raka prostaty, ponieważ badanie krwi na obecność antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) daje zbyt wiele fałszywie pozytywnych wyników. Nowe badanie będzie częścią wielomilionowego badania rządowego mającego na celu opracowanie najlepszego sposobu badania społeczeństwa pod kątem tej choroby.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl