Nowe ostrzeżenie GIS! W kiełbasach spod Osia wykryto groźną bakterię [31.05.2019]

(tik)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. W kiełbasie surowej "Metka Bawarska" oraz "Polska w folii" wykryto bakterię Listeria monocytogenes.

"Obecność bakterii Listeria monocytogenes wykryto w trakcie badań zleconych przez Inspekcję Weterynaryjną" - podaje w komunikacie GIS.

Oto szczegóły dotyczące produktów:

Produkt – Kiełbasa surowa Metka Bawarska,

  • Numer partii – 20190516,
  • Producent – PHU Zakład Masarski Różycki i Wilkowski S.c., Miedzno 32A, 86-150 Osie, weterynaryjny numer identyfikacyjny 04144008,
  • Termin przydatności do spożycia – 30.05.2019.

Produkt – Polska w Folii,

  • Numer partii – 20190515,
  • Producent – PHU Zakład Masarski Różycki i Wilkowski S.c., Miedzno 32A, 86-150 Osie, weterynaryjny numer identyfikacyjny 04144008,
  • Termin przydatności do spożycia – 04.06.2019.

GIS zaleca by nie spożywać wskazanych powyższych partii produktów.

"Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu ustalił, iż kwestionowanych partii nie ma w magazynie zakładowym oraz, że kwestionowane produkty sprzedano klientom indywidualnym poprzez sklepy firmowe lub inne sklepy detaliczne na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego" - czytamy w komunikacie.

I dalej: "Ponadto, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu zakazał podmiotowi produkcji produktów niepoddanych obróbce termicznej do czasu uzyskania zadowalających wyników badań mikrobiologicznych."

Poprosiliśmy producenta o komentarz.

"Oświadczamy iż po otrzymaniu oficjalnych informacji o wystąpieniu L. monocytogenes w próbach wyrobów, niezwłocznie wprowadziliśmy procedury naprawcze mające na celu wycofanie wyrobów z rynku zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce. Z pełną odpowiedzialnością informujemy iż w chwili obecnej kwestionowanych produktów nie ma w obrocie" - odpisali "Gazecie Pomorskiej" właściciele Robert Różycki i Maciej Wilkowski.

A co, gdy kupiliśmy kawałek kiełbasy bez opakowania i nie wiemy czy to ta niebezpieczna partia? Czy możemy sami oddawać próbki do badań?

- Generalnie samodzielne badanie próbek nabytej wcześniej żywności nie ma sensu. Podobnie przynoszenie do badań na własną rękę. Taka próbka nie ma żadnej wartości ze względu na możliwość skażenia już w konsumenta (czy nawet celowego działania na niekorzyść konkurencji) - wyjaśnia Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - W przypadku wątpliwości, co do jakości zdrowotnej żywności należy zwrócić się do sklepu (zwrot kosztów). Można również zgłosić skargę do właściwego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Można to zrobić w dowolnej formie (telefon, mail,). Skarżącemu przysługuje informacja zwrotna jak dana skarga została rozpatrzona. W wielu przypadkach wszczyna kontrolę ad hoc (bez zapowiedzi). W przypadku żywności pochodzenia zwierzęcego często to ten inspektor zwraca się do Inspekcji Weterynaryjnej, która nadzoruje duże zakłady produkcyjne (mleko , mięso, ryby, jajka) o rozpoznanie sprawy już u producenta.

- Inspekcja sanitarna wykonuje - tylko w zakresie bezpieczeństwa żywności) rocznie ponad 25 tys. kontroli interwencyjnych (jakość żywności w detalu, gastronomia i żywienie zbiorcze). Ok. połowy zostaje uznane za zasadne - podaje rzecznik GIS.

- W powyższym przypadku i podobnych, w których żywność pochodzi z opakowania zbiorczego można zapytać w sklepie czy posiadał produkt z kwestionowanej serii - zaznacza Jan Bondar.

Jak podaje GIS, generalnie nie należy spożywać wskazanych w komunikacie partii produktów. Warto wiedzieć, że:
Listeria jest wyjątkowo odporna na zakwaszenie środowiska i wysokie stężenia jonów sodowych (dochodzące nawet do 40 proc.) – główne czynniki konserwujące w wielu produktach spożywczych. Przechowywanie żywności w warunkach chłodniczych nie zapobiega rozwojowi bakterii, ponieważ potrafi ona rozmnażać się w temperaturze panującej w lodówce.Ma zdolność przeżycia w zamrożonej żywności. Głównym źródłem Listeria monocytogenes jest mleko i jego przetwory, warzywa, mięso oraz wyroby mięsne i jaja. Szczególnym ryzykiem obciążone jest jedzenie produktów, takich jak białe sery, pasztety czy gotowane posiłki zawierające mięso długo przechowywane w lodówkach i niepoddawane działaniu wysokiej temperatury przed spożyciem. Na szczęście bakteria jest wrażliwa na działanie podwyższonej temperatury – w 60ºC ginie po ok. 10 minutach, a w wyższych temperaturach – po paru sekundach.

- Nie należy lekceważyć możliwości wtórnego skażenia żywności w warunkach domowych. Jeśli nabyliśmy taki produkt pamiętajmy, że takie miejsca jak półka w lodówce, naczynia, deski do krojenia, noże itp. mogły ulec wtórnemu skażeniu. Należy je dokładnie umyć z użyciem detergentu i wyparzyć - radzi rzecznik GIS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe ostrzeżenie GIS! W kiełbasach spod Osia wykryto groźną bakterię [31.05.2019] - Gazeta Pomorska

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-05-28T22:34:08 02:00, Gość:

Jak sprawdzić Czy ma się ta bakterie.?

Badanie z krwi albo test jednorazowego użytku za 240 zł (dostępny na zamówienie)

G
Gość
2019-05-29T10:59:50 02:00, Gość:

Dlaczego w Polsce nie sprawdza się żywności, leków zanim trafią do sprzedaży??? Lepiej zapobiegać niż leczyć, prawda?

Nie ma takiej możliwości, żeby sprawdzać każdą partię, badanie na listerię trwa nawet 5 dni i jest dość drogie, małe zakłady nie poradziłyby sobie.

G
Gość
2019-05-29T06:08:22 02:00, Ninia:

Jak można zobaczyć datę i partie jak się np. Kupiło1 lub 2 kiełbasy bez opakowania?

Sprzedawca ma obowiązek udzielić takiej informacji

G
Gość
,.Pożyczki na dowód bez zaświadczeń od 100zł do 25.000zł w 30minut na Twoim koncie

Wybierz odpowiednią pożyczkę dla siebie tu: www.xchwilowki.pl

Do 3.000zł na 30dni za Darmo, 100% Online na Konto

Wypełnij bezpłatny wniosek tu https://xchwilowki.pl/chwilowki/netcredit/

lub

Do 6.000zł na 60dni za Darmo, 100% Online na Konto

Wypełnij bezpłatny wniosek tu https://xchwilowki.pl/chwilowki/szybka-gotowka/

lub

Do 15.000zł bez zaświadczeń nawet na 3 lata, 100% Online na Konto lub odbór na poczcie

Wypełnij bezpłatny wniosek tu https://xchwilowki.pl/pozyczki_na_raty/zaplo/

Wszystko załatawisz przez internet bez wychodzenia z domu!

lub

Do 10.000zł nawet na 4 lata, 100% Online na Konto lub odbór na poczcie

Wypełnij bezpłatny wniosek tu https://xchwilowki.pl/pozyczki_na_raty/supergrosz/

Wszystko załatawisz przez internet bez wychodzenia z domu!

lub

Do 25.000zł nawet na 4 lata, 100% Online na Konto lub odbór na poczcie

Wypełnij bezpłatny wniosek tu https://xchwilowki.pl/pozyczki_na_raty/pozyczka-hapi/

Wszystko załatawisz przez internet bez wychodzenia z domu!

lub

Szybka pożyczka z żyrantem lub poręczycielem do 25.000zł na 4 lata. 100% przyznawalności! Wypłata gotówki w 24h a najczęściej jest to 2 godziny. Szybki wniosek wystarczy 5minut i minimum formalności.

Pożyczka dostępna na stronie tu https://xchwilowki.pl/pozyczki_na_raty/rapida/
P
Polak
Ale już dodawać E171 zakazanego np. we Francji jest bezpieczne ? E 171 powoduje raka nie jedne badania to potwierdziły i gdzie jest sanepid aha zapomnielem straszy Odra i musi zużyć szczepionki
G
Gość
po marketach niech sprawdza wczoraj bylem w jednym markecie to kielbasa slaska lezala az zielona a w drugim zwyczajna splesniala pytam sie to powiedzieli ze sol wychodzi i dlatego taka biala mnia mniam
C
Cyc
Listeria? To znaczy, że albo same gotowe już kiełbasy, albo mięso z których je wytworzono były przechowywane w dawno nie mytych brudnych chłodniach. Listeria to bakteria namnażająca się w niskiej temperaturze
G
Gość
Dlaczego w Polsce nie sprawdza się żywności, leków zanim trafią do sprzedaży??? Lepiej zapobiegać niż leczyć, prawda?
G
Gość
gosc zjedz ta kielbase jak sraczki nie dostaniesz to znaczy ze BAKTERI nie masz smacznego
M
M
"tę" kiełbasę, a nie "tą"
N
Ninia
Jak można zobaczyć datę i partie jak się np. Kupiło1 lub 2 kiełbasy bez opakowania?
G
Gość
Jak sprawdzić Czy ma się ta bakterie.?
Wróć na i.pl Portal i.pl