Jak zagłosują PSL i Lewica?
Krzysztof Paszyk, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka pytany przez portal i.pl jak PSL zagłosuje w Sejmie w sprawie poprawek Senatu, powiedział, że decyzja jeszcze przed nami. – W przyszłym tygodniu odbędzie posiedzenie klubu i tam podejmiemy ostateczną decyzję – dodał.
– Mogę natomiast powiedzieć za siebie, że trudno mi sobie dzisiaj wyobrazić inny scenariusz, niż poparcie senackich poprawek. W końcu też współtworzymy większość senacką – podkreślił.
Krzysztof Paszyk wyjaśnił, że „co do zasadniczych, fundamentalnych kwestii, te poprawki są jakby powtórzeniem tego, czego osobiście bronił i zgłaszał w Sejmie”. – Chodzi o siedem lat stażu sędziów odpowiedzialnych za tzw. test bezstronności oraz kwestię Izby Karnej SN jako ciała właściwego w Sądzie Najwyższym za stworzenie systemu odpowiedzialności zawodowej sędziów. Poprawki Senatu to w zasadzie powtórzone rozwiązania z Sejmu, więc nie ma większych kontrowersji wobec nich – mówił.
Anna Maria Żukowska, posłanka Lewicy, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, powiedziała portalowi i.pl, że Lewica w Sejmie zagłosuje za senackimi poprawkami. – To są te same poprawki, które zgłaszaliśmy, więc zagłosujemy konsekwentnie za nimi – dodała.
Jaki jest cel nowelizacji ustawy o SN?
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia. Według jej autorów – posłów PiS – ustawa ta ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na KPO.
Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej w Sejmie sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie jak obecnie Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.
Co zmieniają poprawki Senatu?
Wniesione przez Senat poprawki znacząco przekształcają nowelizację ustawy. Zakładają one zniesienie Izby Odpowiedzialność Zawodowej Sądu Najwyższego i przeniesienie do Izby Karnej SN rozpatrywania spraw dyscyplinarnych m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych. Zgodnie z tymi poprawkami, do Izby Karnej trafią także sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów.
Ponadto na mocy senackich poprawek, orzeczenia wydane przez poprzedniczkę Izby Odpowiedzialności Zawodowej – Izbę Dyscyplinarną SN – uznano by za nieważne i pozbawione skutków prawnych, a toczące się postępowania wszczęte w tej izbie zostałyby umorzone. Poprawki przewidują też niezwłoczne przywrócenie do orzekania wszystkich sędziów zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną na uprzednio pełnione stanowiska.
Zgodnie z poprawkami, uprawnionymi do orzekania ws. tzw. testów bezstronności byliby wyłącznie sędziowie posiadający co najmniej siedmioletni staż pracy w SN, czyli powołani przed reformą przepisów dotyczących ukształtowania KRS. W poprawkach zaproponowano, żeby z wnioskiem o przeprowadzenie takiego testu mogli wystąpić też poszczególni sędziowie, a nie tylko składy sędziowskie.
