Dawid Podsiadło punktualnie o północy 23 czerwca oficjalnie zaprezentował swój najnowszy singel. Piosenka "Post" zapowiada szykowaną na jesień czwartą płytę "Postprodukcja" i towarzyszącą jej trasę koncertową.
Utworowi postanowił przyjrzeć się publicysta Tomasz Terlikowski.
Terlikowski: Przerysowany, niesprawiedliwy, złośliwy obraz katolików
"Piosenka Dawida Podsiadły "Post" muzycznie mnie nie powala, a tekstowo złości (bo jest niesprawiedliwa, a do tego szczerze mówiąc dość słaba). Warto na nią jednak spojrzeć - nie tylko jako na podstawę rachunku sumienia, co sugeruje Dominik Dubiel SJ - ale także jako na pewien obraz postrzegania katolików. Przerysowany, niesprawiedliwy, złośliwy, ale niestety jakoś ukazujący jak jesteśmy postrzegani (a to oznacza także jak się sami prezentujemy)" - czytamy w poście Tomasza Terlikowskiego na Facebooku.
"Warto więc zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście nie za bardzo skupieni bywamy na ocenianiu zachowań innych, na potępianiu, ale i zadowoleniu, że my tacy nie jesteśmy (zupełnie jak faryzeusze), na przestrzeganiu przez Potterami i "tęczowymi rowerami". Jest w pewnym rodzaju pobożności także brak akceptacji dla emancypacji kobiet i przekonanie, że Bóg jest nasz, po naszej stronie, jest rzucanie kamieniami. I wreszcie nie brakuje elementów narodowych w głoszeniu, antyniemieckich resentymentów. Jest wreszcie przesadny akcent na zwyczaj, na prawo, na post w piątek, a za mały na zmianę życia" - zauważa publicysta.
"Niestety wielu młodym, i nie tylko młodym, Kościół kojarzy się właśnie z tym, a nie z Jezusem, nie z głoszeniem Dobrej Nowiny, nie z radością i uśmiechem, błogosławieństwem, a z przekleństwem, nie z akceptacją i miłością, ale z ocenianiem, potępianiem i szukaniem wrogów. O tym zresztą mówią nie tylko młodzi, ale także mówili sami wierzący w czasie synodu. W kaliskiej syntezie synodalnej ujęte jest to krótko, ale treściwie (i to mimo, iż redaktorzy starali się jak mogli, by osłabić te słowa) jako „brak Kościoła w Kościele”, brak Jezusa w głoszeniu. Piosenka Podsiadły pokazuje, jak ten brak, odbija się w oczach świata" - dodaje.
