Nuklearne groźby Korei Północnej. USA i Korea Południowa zapowiadają "przytłaczającą reakcję"

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un oświadczył, że status państwa nuklearnego jego kraju jest teraz "nieodwracalny".
Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un oświadczył, że status państwa nuklearnego jego kraju jest teraz "nieodwracalny". Fot. STR/ AFP/ East News
Każdy atak nuklearny spotka się z "przytłaczającą i zdecydowaną reakcją" – oświadczyły wspólnie delegacje Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. To odpowiedź na nuklearną doktrynę Korei Północnej, którą Pjongjang ogłosił kilka dni temu.

W piątkowym spotkaniu Grupy Rozszerzonej Strategii Odstraszania i Konsultacji w Waszyngtonie udział wzięli m.in. pierwszy wiceminister spraw zagranicznych Korei Południowej Cho Hyun Dong oraz podsekretarz stanu USA ds. kontroli zbrojeń i spraw bezpieczeństwa międzynarodowego Bonnie Jenkins.

We wspólnym oświadczeniu, które podnosi kwestię użycia amerykańskiego arsenału nuklearnego do ochrony sojuszników, oba kraje zapewniły, że zobowiązały się do wykorzystania "wszystkich dostępnych dźwigni", w tym narzędzi dyplomatycznych, wojskowych i gospodarczych, do przeciwdziałania zagrożeniom ze strony Korei Północnej.

Podkreślono, że ewentualna próba nuklearna Korei Północnej wywoła "silną i stanowczą reakcję rządów obu krajów".

"Destabilizujące komunikaty KRLD"

"Stany Zjednoczone i Korea Południowa wyrażają swoje poważne zaniepokojenie eskalacją i destabilizacyjnymi komunikatami KRLD, związanymi z użyciem broni jądrowej, w tym przyjęciem przez nią nowej ustawy o polityce jądrowej" – napisano w oświadczeniu.

Zgodnie z obustronnymi ustaleniami USA zobowiązały się także do wzmocnienia koordynacji działań z Koreą Południową, aby "kontynuować rozmieszczanie i ćwiczenie strategicznych aktywów w regionie w sposób terminowy i skuteczny".

Oba kraje podkreśliły również wagę połączonych szkoleń myśliwców F-35 i rozmieszczenia amerykańskiego lotniskowca Ronald Reagan w regionie Indo-Pacyfiku. Zobowiązano się także do "kontynuowania współpracy w celu promowania pokoju i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku, w tym poprzez dwustronne ćwiczenia i szkolenia, a także trójstronną i wielostronną współpracę z partnerami w całym regionie".

"Nieodwracalny" status państwa nuklearnego

Pod koniec zeszłego tygodnia Korea Płn. poinformowała o przyjęciu ustawy mówiącej, iż kraj ten jest gotowy do przeprowadzenia wyprzedzających ataków atomowych, w tym także w odpowiedzi na ataki bronią konwencjonalną ze strony innych krajów. Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un oświadczył, że status państwa nuklearnego jego kraju jest teraz "nieodwracalny".

Według państwowej północnokoreańskiej agencji KCNA, nowe prawo pozwoli reżimowi z Północy na przeprowadzenie wyprzedzającego ataku nuklearnego "automatycznie" i "natychmiast, w celu zniszczenia wrogich sił", gdyby obce mocarstwo zagroziło Pjongjangowi.

"Ustawa stanowi, że reżim może użyć broni jądrowej w przypadku ataku nuklearnego lub niejądrowego przez wrogie siły przeciwko przywódcom państwa i organizacji dowodzenia sił nuklearnych naszego państwa" – napisała KCNA.

Eksperci w USA i Korei Południowej od kilku miesięcy ostrzegają, że Północ przygotowuje się do przeprowadzenia kolejnej próby nuklearnej.

od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl