Obchody porozumienia jastrzębskiego. Andrzej Duda: To był przełom w walce o prawa pracownicze

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Prezydent Andrzej Duda napisał, że porozumienie jastrzębskie było przełomem w walce o prawa pracownicze i godne warunki bytowe.
Prezydent Andrzej Duda napisał, że porozumienie jastrzębskie było przełomem w walce o prawa pracownicze i godne warunki bytowe. fot. adam jankowski / polska press
Podpisane 3 września 1980 r. porozumienie jastrzębskie było przełomem w walce o prawa pracownicze i godne warunki bytowe. Jego postanowienia przyniosły poprawę jakości życia milionów Polaków – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 42. rocznicy zawarcia porozumienia.

Rocznicowe uroczystości z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbyły się w sobotę w Jastrzębiu-Zdroju. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentowała jego doradca, Agnieszka Lenartowicz-Łysik. List głowy państwa do uczestników obchodów opublikowała Kancelaria Prezydenta.

"Porozumienie jastrzębskie było przełomem w walce o prawa pracownicze i godne warunki bytowe, szczególnie w odniesieniu do górników dołowych, znoszących trudy bodaj najbardziej uciążliwej, wyczerpującej i niebezpiecznej pracy, jaką może wykonywać człowiek. Solidarna, zakończona powodzeniem walka o wolne soboty i niedziele dla wszystkich pracujących oraz niektóre inne postanowienia porozumienia jastrzębskiego przyniosły poprawę jakości życia milionów Polaków" – napisał Andrzej Duda.

Porozumienie jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym wówczas między władzą a strajkującymi robotnikami. Zdaniem wielu historyków masowe strajki na Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie, a podpisanie porozumienia jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy.

W porozumieniu potwierdzono wszystkie ustalenia gdańskie oraz zniesiono czterobrygadowy system pracy w górnictwie, oznaczający konieczność pracy siedem dni w tygodniu i niszczący więzi rodzinne. Kluczowym ustaleniem była też zapowiedź wprowadzenia wszystkich wolnych sobót i niedziel. Górnicy wywalczyli też m.in. podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania. Władza zgodziła się też na wiele branżowych postulatów pracowników kopalń.

Jak ocenił w swoim liście prezydent Duda, nieugięta postawa górników i innych strajkujących w Zagłębiu Dąbrowskim i na Górnym Śląsku znacząco przyczyniła się do sukcesu wystąpień społecznych 1980 r.

"Latem 1980 r. Polacy powstali, aby upomnieć się o swoje prawa i wolności. Strajkowali w wielu miejscowościach, w setkach zakładach pracy. Z niezwykłą determinacją, do skutku. Nie dali się zastraszyć, okłamać ani podzielić. Nie zadowolili się pustymi deklaracjami władz PRL. Byli świadomi swojej siły – płynącej z jedności i wzajemnego wsparcia, z przekonania o słuszności ich sprawy, z zakorzenienia w tysiącletniej polskiej historii i kulturze" – napisał prezydent.

Porozumienia sierpniowe – jak czytamy w liście – rozpoczęły okres nazwany później karnawałem Solidarności – "czas nowej nadziei, rozbudzonego entuzjazmu, śmiałych wizji i planów".

"Solidarność zwyciężyła, bo była wspólnym dziełem naszego narodu. W chwili ciężkiej próby ukazała prawdę o nas: że jesteśmy odważni i wytrwali, wrażliwi na krzywdę i niesprawiedliwość, po bratersku otwarci na potrzeby drugiego człowieka. Solidarność to źródło naszej wewnętrznej siły, dzięki której – jak wiele razy w przeszłości – poradzimy sobie z każdą trudnością i zrealizujemy każde wspólne zamierzenie" – napisał Andrzej Duda do uczestników jastrzębskich uroczystości.

Podczas sobotnich obchodów w Jastrzębiu-Zdroju wspominano też 34. rocznicę strajków górniczych w 1988 r., które utorowały drogę do przemian ustrojowych w Polsce.

lena

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl