Oblały farbą pomnik Syrenki w Warszawie. Jest akt oskarżenia wobec aktywistek Ostatniego Pokolenia. Grozi im więzienie

Redakcja Warszawa
Aktywistki nie przyznały się do popełnienia zarzucanego im czynu i odmówiły składania wyjaśnień.
Aktywistki nie przyznały się do popełnienia zarzucanego im czynu i odmówiły składania wyjaśnień. PAP / Marcin Obara
Warszawska prokuratura okręgowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm aktywistkom Ostatniego Pokolenia, które oblały farbą pomnik Syreny nad Wisłą w Warszawie. Grozić im może nawet do ośmiu lat więzienia. Szczegóły poniżej.

Spis treści

"Tak świętuję Dzień Kobiet. To jest mój sprzeciw"

8 marca 2024 roku dwie aktywistki z organizacji Ostatnie Pokolenie oblały farbą pomnik warszawskiej Syreny. Prokuratura zakończyła właśnie śledztwo w tej sprawie i skierowała wobec podejrzanych akt oskarżenia do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.

- Julia P. i Marianna J. są oskarżone o to, że wspólnie i w porozumieniu dokonały uszkodzeń rzeźby Syreny, niecki fontanny i cokołu kamiennego z piaskowca będącego częścią pomnika z 1938 r. autorstwa Ludwiki Nitschowej, będącego zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków województwa mazowieckiego - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.

Nagranie z tego zajścia opublikowano w mediach społecznościowych Ostatniego Pokolenia, dodając wymowny komentarz "Tak świętuję Dzień Kobiet. To jest mój sprzeciw". Możecie je zobaczyć poniżej:

Nawet do ośmiu lat więzienia

Straty na szkodę Warszawy wyceniono na ponad 361,6 tys. zł. Aktywistki zostały oskarżone o uszkodzenie zabytku. Obie podejrzane nie przyznały się do popełnienia zarzucanego im czynu i odmówiły składania wyjaśnień.

- W trakcie śledztwa uzyskano specjalistyczne opinie z zakresu historii sztuki i kamieniarstwa – dotyczącą wyceny szkody i opinię sądowo-psychiatryczną - przekazał prok. Skiba.

Aktywistkom grozi od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia, obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego i nawiązka na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości wartości szkody.

Zdewastowany pomnik Syrenki
Zdewastowany pomnik Syrenki
PAP / Marcin Obara

Wyrok za protest w Filharmonii Narodowej

Pod koniec grudnia zapadł wyrok w sprawie o wykroczenie dwóch innych aktywistek Ostatniego Pokolenia, które zakłóciły koncert w Filharmonii Narodowej. Sąd uznał młode kobiety za winne popełnienia zarzucanych im czynów i wymierzył im karę miesiąca ograniczenia wolności polegającą na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin. Sąd zasądził też od aktywistek zwrot kosztów postępowania.

Z kolei najniższy możliwy wymiar kary, czyli naganę, usłyszeli aktywiści Ostatniego Pokolenia za blokadę wjazdu na koncert Taylor Swift. Sąd uznał, że blokady Mostu Poniatowskiego miały charakter nieposłuszeństwa obywatelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl