Spis treści
"Tak świętuję Dzień Kobiet. To jest mój sprzeciw"
8 marca 2024 roku dwie aktywistki z organizacji Ostatnie Pokolenie oblały farbą pomnik warszawskiej Syreny. Prokuratura zakończyła właśnie śledztwo w tej sprawie i skierowała wobec podejrzanych akt oskarżenia do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.
- Julia P. i Marianna J. są oskarżone o to, że wspólnie i w porozumieniu dokonały uszkodzeń rzeźby Syreny, niecki fontanny i cokołu kamiennego z piaskowca będącego częścią pomnika z 1938 r. autorstwa Ludwiki Nitschowej, będącego zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków województwa mazowieckiego - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.
Nagranie z tego zajścia opublikowano w mediach społecznościowych Ostatniego Pokolenia, dodając wymowny komentarz "Tak świętuję Dzień Kobiet. To jest mój sprzeciw". Możecie je zobaczyć poniżej:
Nawet do ośmiu lat więzienia
Straty na szkodę Warszawy wyceniono na ponad 361,6 tys. zł. Aktywistki zostały oskarżone o uszkodzenie zabytku. Obie podejrzane nie przyznały się do popełnienia zarzucanego im czynu i odmówiły składania wyjaśnień.
- W trakcie śledztwa uzyskano specjalistyczne opinie z zakresu historii sztuki i kamieniarstwa – dotyczącą wyceny szkody i opinię sądowo-psychiatryczną - przekazał prok. Skiba.
Aktywistkom grozi od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia, obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego i nawiązka na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości wartości szkody.

Wyrok za protest w Filharmonii Narodowej
Pod koniec grudnia zapadł wyrok w sprawie o wykroczenie dwóch innych aktywistek Ostatniego Pokolenia, które zakłóciły koncert w Filharmonii Narodowej. Sąd uznał młode kobiety za winne popełnienia zarzucanych im czynów i wymierzył im karę miesiąca ograniczenia wolności polegającą na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin. Sąd zasądził też od aktywistek zwrot kosztów postępowania.
Z kolei najniższy możliwy wymiar kary, czyli naganę, usłyszeli aktywiści Ostatniego Pokolenia za blokadę wjazdu na koncert Taylor Swift. Sąd uznał, że blokady Mostu Poniatowskiego miały charakter nieposłuszeństwa obywatelskiego.
