Od 2 listopada wszystkie osoby pełnoletnie, które przeszły przez pełen cykl szczepień przeciw COVID-19, mogą teraz spodziewać się skierowania na trzecią dawkę szczepienia. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące dawek przypominających i uzupełniających. Z poniższego tekstu dowiesz się:
- Czym różnią się dawki przypominająca i uzupełniająca oraz komu one przysługują?
- Kiedy i w jaki sposób można zarejestrować się na trzecią dawkę szczepionki?
- Jakimi preparatami wykonywane są szczepienia trzecią dawką?
Czy szczepionki są niebezpieczne? Popularne internetowe mit...
Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. Dawka przypominająca, to nie to samo, co uzupełniająca
Jak już wcześniej informowali przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, od 2 listopada trzecia dawka szczepienia przeciw koronawirusowi dostępna jest dla wszystkich osób dorosłych. Przypomnijmy, że wcześniej z takiej możliwości skorzystać mogli jedynie medycy i osoby powyżej 50. roku życia.
Jednak trzecia dawka szczepionki, w zależności od tego, kto ją otrzymuje, nazywana jest dawką przypominającą lub uzupełniającą. Na czym polega różnica?
Dawka uzupełniająca dedykowana jest osobom z zaburzeniami odporności, ponieważ w ich przypadku dwie dawki szczepienia mogą być niewystarczające. Są to np. osoby zakażone wirusem HIV, osoby będące po przeszczepach i przyjmujące leki immunosupresyjne, osoby w trakcie leczenia przeciwnowotworowego czy osoby dializowane. W ich przypadku przyjęcie kolejnej dawki możliwe jest już po 28 dniach od ostatniego zaszczepienia.
Z kolei dawka przypominająca skierowana jest do osób powyżej 18. roku życia, które przyjęły pełne zaszczepienie przeciw COVID-19. To znaczy, że zostały one zaszczepione dwiema dawkami - w przypadku preparatów firm Pfizer, Moderna czy AstraZeneca lub jedną dawką - w przypadku szczepionek firmy Johnson&Johnson.
Czego nie robić przed szczepieniem na koronawirusa? Nie rób ...
Dawka przypominająca od 2 listopada dostępna dla wszystkich dorosłych
Od wtorku, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, trzecia dawka szczepień przeciw koronawirusowi dostępna jest dla wszystkich osób dorosłych. Jednak by móc przyjąć dawkę przypominającą, od czasu podania drugiej dawki musi upłynąć co najmniej sześć miesięcy. W praktyce oznacza to, że nie wszyscy otrzymają skierowania na trzecią dawkę już 2 listopada.
Osoba, u której od zaszczepienia drugą dawką minęło pół roku, może spodziewać się e-skierowania na kolejną dawkę na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Zapisanie się na szczepienie przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku poprzednich dawek.
Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...
Szczepienia trzecią dawką: Czy otrzymam tę samą szczepionkę?
Zgodnie z zaleceniami, podanie trzeciej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi możliwe jest tylko w przypadku dwóch preparatów - firmy Pfizer (cała dawka) i Moderna (pół dawki). Jednak nie oznacza to, że osoby, które wcześniej przyjęły inne szczepionki nie będą mogły liczyć na kolejną dawkę. Wręcz przeciwnie.
W przypadku osób, które zostały wcześniej zaszczepione Pfizerem, preferowane będzie podanie szczepionki tej samej firmy. Analogicznie sytuacja wygląda u pacjentów szczepionych wcześniej Moderną - ci również dostaną Modernę. W przypadku osób, które poprzednio szczepione były AstrąZenecą lub Johnson&Johnson, mogą spodziewać, że tym razem otrzymają szczepionki jednej z dwóch firm - Pfizera lub Moderny.
Szczepienie trzecią dawką dla wszystkich pełnoletnich
Jaką szczepionkę wybrali: prezydent, politycy i celebryci? Z...