Od początku wojny na Ukrainie Rosję opuściły setki tysięcy ludzi. Dokąd uciekli?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Wielu młodych Rosjan wyjechało do Gruzji.
Wielu młodych Rosjan wyjechało do Gruzji. fot. Shakh Aivazov/Associated Press/East News
Mimo zaprzeczeń Kremla, ogromna rzesza Rosjan opuściła kraj po wybuchu wojny z Ukrainą. Byli to głównie mężczyźni, którym groził pobór. Wiele zachodnich krajów wprowadziło wobec Rosjan ograniczenia w uzyskaniu prawa pobytu.

30-letnia Swietłana z małego miasteczka przeniosła się jako 18-latka do Moskwy, aby studiować fizykę. Po studiach pracowała jako product manager w różnych firmach.

Nie myślała o wyjeździe

- Nigdy nie myślałam, że będę musiała wyjechać. Punktem zwrotnym była inwazja na Ukrainę. Zdałam sobie sprawę, że nieprędko się to skończy i że ludzie nie wyjdą protestować - mówi.

Jest w Belgradzie, stolicy Serbii.

Pierwsza fala nadeszła w marcu i kwietniu 2022 – nowi emigranci są przeciwni wojnie, i byli rozczarowani, że Rosjanie nie protestują. Uznali, że bezpieczniej będzie wyjechać.

Putin rozpoczął mobilizację we wrześniu 2022 r. Określana jako „częściowa” oznaczała, że większość mężczyzn była zagrożona poborem. Zaczęły się masowe wyjazdy, powstały kolejki na rosyjskich granicach z Gruzją i Kazachstanem.

Pieskowa zaprzecza faktom

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył, by Rosjanie masowo wyjeżdżali, aby uniknąć służby w wojsku.
W kwietniu Kreml wprowadził „wezwanie online”, w ramach którego poborowych można było dodawać do rejestru cyfrowego, zamiast zapraszać do komisji poborowej.
Szacunki wahają się od setek tysięcy do kilku milionów Rosjan, którzy opuścili kraj. Brytyjski resort obrony szacował, że w 2022 z Rosji wyjedzie 1,3 miliona osób. Forbes podał, że w 2022 r. wyjechało ok. 1 miliona ludzi.

Masz pieniądze, wyjedziesz

Wyjazd z Rosji jest łatwy, o ile masz pieniądze i nie zostałeś powołany do wojska. Znalezienie stałego miejsca pobytu jest już trudniejsze. Wiele krajów, głównie UE i USA, utrudniało Rosjanom ubieganie się o wizy. W innych krajach – takich jak Gruzja i Armenia – Rosjanie nie mieli ograniczeń.

W ostatnich 15 miesiącach 155 tys. Rosjan dostało zezwolenia na pobyt czasowy w krajach UE, w kilku krajach Bałkanów, Kaukazu i Azji Środkowej. Według Agencji Unii Europejskiej ds. Azylu 17 tys. osób ubiegało się o azyl polityczny w krajach UE, ale tylko 2 000 go otrzymało.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl