Ministerstwo Zdrowia publikowało we wtorek raport dotyczący liczby zgonów w Polsce w 2020 roku.
Wynika z niego, że śmiertelność Polaków mocno wzrosła w tym czasie, w porównaniu do lat ubiegłych 2016-2019.
W 2020 roku względem 2019 roku odnotowano 67 tys. zgonów więcej.
W raporcie czytamy, że w oparciu o prognozy demograficzne Eurostatu można szacować, że nadwyżka względem prognozowanej liczby zgonów na 2020 rok wyniosła ok. 62 tys. zgonów.
Według danych z rejestru PESEL (obejmującego również zgłoszone zgony Polaków posiadających numer PESEL za granicą) w 2020 roku odnotowano informację o 485,2 tys. zgonów. Dla porównania w roku 2019 odnotowano 418,1 tys. zgonów, stąd nadwyżka wyniosła 67,1 tys. zgonów.
70 proc. zgonów przez Covid-19
Główną przyczyną wzrostu liczby zgonów jest pandemia SARS-CoV-2, której szczyt zakażeń w Polsce przypadł na jesień 2020 roku.
Dokładniej mówiąc, resort zdrowia, powołując się na dane Eurostatu (EUROPOP 20193), przyjmuje, że ponad 5 tys. z ubiegłorocznej nadwyżki zgonów, to rezultat starzenia się społeczeństwa. Jednak pozostałe 62 tys. to zgony bezpośrednio lub pośrednio będące efektem epidemii.
Autorzy raportu wskazują, że spośród przyrostu liczby zgonów w 2020 roku względem roku ubiegłego 43 proc. stanowią zgony zaraportowane przez Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne z przyczyną zgonu SARS-CoV-2.
Co więcej, 27 proc. nadwyżki to „zgony u pozostałych osób, u których w przeszłości zdiagnozowano zakażenie SARSCoV-2”.
W raporcie zaprezentowano także dane dotyczące przyrostów liczby zgonów wśród osób, które w przeszłości leczyły się na choroby przewlekłe.
„Najwyższy relatywny wzrost (względem 2019 r. - red.) odnotowano wśród osób cierpiących na choroby układu krążenia (16,69 proc.), natomiast najniższy wśród osób chorych na nowotwory (4,7 proc.)” - czytamy w dokumencie.
Umierały głównie osoby po 60. roku życia i starsze
Nadwyżkę tę wygenerowały przede wszystkim zgony, które wystąpiły między październikiem a grudniem.
„Liczba zgonów zwiększyła się przede wszystkim u osób powyżej 60 roku życia – stanowią one aż 94 proc. nadwyżki liczby zgonów względem roku 2019” – czytamy.
Z badań wynika także, że względem 2019 r. w ostatnim kwartale 2020 r. wzrosty zgonów dotyczyły wszystkich kategorii wiekowych. Podkreślono jednak, że zdecydowana większość nadwyżki spowodowana została wzrostami zgonów wśród osób starszych – zarówno w kategorii 61-80 lat, jak i powyżej 80. roku życia.
Miesiącem, na który przypadły najwyższe wzrosty w każdej grupie wiekowej, był listopad.
Niedzielski: Niech to będzie podstawą do dyskusji o konsekwencjach Covid-19
Minister zdrowia Adam Niedzielski, który przekazał w mediach społecznościowych informacje o raporcie swojego resortu, odniósł się do jego wyników. - Rozmawiajmy o faktach. Ministerstwo Zdrowia przygotowało analizę przyczyn zwiększonej liczby zgonów w Polsce w 2020 r. Niech to będzie podstawą do dyskusji o konsekwencjach COVID-19 – stwierdził.
