Panel „Suwerenna Polska w zjednoczonej Europie” na konwencji PiS. Zbigniew Kuźmiuk o tym, co może się znaleźć w programie PiS

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Piotr Smolinski/Polska Press
W niedzielę w Warszawie trwa drugi dzień konferencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, która przebiega pod hasłem „Programowy UL”. Liderem jednego z paneli jest Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. W rozmowie z portalem i.pl zdradził, czego dotyczyć będzie dyskusja podczas panelu i co może znaleźć się w programie partii, a co z pewnością się nie znajdzie.

W niedzielę panel dotyczący suwerennej Polski w zjednoczonej Europie

W sobotę i w niedzielę w Warszawie odbywa się konferencja programowa Prawa i Sprawiedliwości, która przebiega pod hasłem „Programowy UL”. W sobotę odbyły się m.in. panel gospodarczy, poświęcony rodzinie, a także dotyczący rolnictwa. W niedzielę odbędą się m.in. panele dotyczące obronności oraz zdrowia, a także panel „Suwerenna Polska w zjednoczonej Europie”.

W rozmowie z portalem i.pl europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk – lider panelu „Suwerenna Polska w zjednoczonej Europie” podkreślił, że to panel niezwykle ważny, bo dotyczący suwerenności walutowej, ale także tej związanej z infrastrukturą oraz no tym, co w konsekwencji oznacza polityka klimatyczna Unii Europejskiej.

Euro? Jak najpóźniej. Termin możemy sobie wybrać

Mówiąc o sprawach związanych z polską walutą, europoseł podkreślił, że „doskonale wiemy, iż w traktacie akcesyjnym jest zapisane, że Polska wejdzie do strefy euro”.

– Natomiast termin tego wejścia, na szczęście, możemy sobie wybrać sami – mówił. – Jest cały szereg dowodów na to, że to powinno, jeżeli w ogóle powinno nastąpić kiedykolwiek, to możliwie jak najpóźniej. Panel w dużej części będzie poświęcony temu, żeby pokazać, że z własną walutą radzimy sobie bardzo dobrze, szczególnie w czasach kryzysowych, więc to jest doskonały amortyzator kryzysów, co udowodniliśmy w czasie konsekwencji pandemii, a teraz kryzysu surowcowego i wojny za naszą wschodnią granicą – dodał.

Podkreślił, iż to doskonałe narzędzie, żeby we własnym tempie zwalczać inflację, tak jak my to sobie wyobrażamy i chcemy oraz żeby nie szkodzić gospodarce. – Wszystkie instrumenty są w naszych rękach – NBP oraz rządu – mówił.

– Wreszcie to jest najlepszy instrument gonienia najbardziej rozwiniętych krajów. Mamy, można powiedzieć, twarde dowody. Będziemy o tym mówić w panelu, w porównaniu ze Słowacją. Słowacja jest mniejszym krajem od Polski, z mniejszą gospodarką, ale mimo wszystko można porównywać, ponieważ struktura gospodarki oraz struktura społeczna była bardzo podobna po wyjściu z bloku państw komunistycznych. Słowacja, co tu się oszukiwać, bardzo mocno straciła na wejściu do strefy euro. Proszę sobie wyobrazić, że kiedy wchodziła do strefy euro, to PKB na głowę mieszkańca mierzone siłą nabywczą ich waluty, to było 72 proc. średniej unijnej, a polskie – w 2009 roku – zaledwie 60 proc. Teraz Słowacja, po kilkunastu latach pobycia w strefie euro, ma ten wskaźnik na poziomie 67 proc. średniej unijnej, a więc spadło po kilkunastu latach, a Polska ma 79 proc. średniej unijnej. Tak naprawdę wtedy, kiedy Słowacja wchodziła, to była o 12 punktów procentowych od nas bogatsza. Mówimy oczywiście o statystyce, a teraz, w 2022 roku jest o 12 punktów procentowych od nas biedniejsza, czyli to jest 24 punkty procentowe PKB na głowę mieszkańca, mierzone siłą nabywczą straty w stosunku do nas. To jest po prostu katastrofa i wszyscy ci, którzy nas pchają do strefy euro, powinni popatrzeć na ten przykład, zbadać przykład Słowacji i konsekwencji wejścia do strefy euro – wyjaśnił.

Zbigniew Kuźmiuk podkreślił, że kolejną ważną sprawą omówioną na panelu będzie gotówka. – Jesteśmy jej zwolennikami, oczywiście rozwija się pieniądz elektroniczny, różne formy płatności, a polski system bankowy można powiedzieć, że przoduje pod tym względem w Europie. Kluczem do wolności jest jednak gotówka, co pokazał kryzys covidowy – dodał.

Co znajdzie się w programie PiS, a co nie?

Pytany, czy zatem z całą pewnością w programie PiS nie znajdzie się wejście Polski do strefy euro, Zbigniew Kuźmiuk podkreślił, że tak. – Nie dlatego, że ideologicznie jesteśmy przeciwni. Co więcej – jeszcze raz powtórzę – traktat nas do tego zobowiązuje, ale jest cały szereg twardych argumentów, już nie tylko teoretycznych, że to my skorzystaliśmy zdecydowanie na tym, że zostaliśmy przy swojej walucie – dodał.

Dopytywany, czy znajdą się zatem rozwiązania związane z gotówką, odpowiedział, że tak. – Dopóki Prawo i Sprawiedliwość będzie przy władzy, dopóty będziemy mogli rekomendować kolejnych prezesów NBP, to zawsze to będzie twarde zobowiązanie wobec Polaków, że będą mogli się posługiwać gotówką – dodał.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl