Papież Franciszek na zdjęciach z młodości oraz z czasów pontyfikatu

Redakcja Wiadomości
Papież Franciszek nosi czerwony nos podczas cotygodniowej audiencji generalnej w Auli Pawła VI w Watykanie, 21 sierpnia 2024 r.
Papież Franciszek nosi czerwony nos podczas cotygodniowej audiencji generalnej w Auli Pawła VI w Watykanie, 21 sierpnia 2024 r. PAP/EPA
Z Argentyny jako Jorge Mario Bergoglio do Watykanu jako papież Franciszek. Głowa Kościoła katolickiego na zdjęciach i wspomnieniach. Jaki był? Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z życia ś.p. Franciszka.

Spis treści

Franciszek blisko ludzi

Franciszek od początku pontyfikatu (13 marca 2013 r.) podkreślał swoją bliskość ze zwykłymi ludźmi. Zrezygnował z wielu tradycyjnych papieskich luksusów, np. mieszkał w Domu Świętej Marty zamiast w Pałacu Apostolskim, nosił proste szaty i używał skromnego samochodu. Często opowiadał o potrzebie "Kościoła ubogiego dla ubogich".

Znany był z gestów bliskości wobec wykluczonych - odwiedzał więzienia, szpitale, obozy dla uchodźców. Franciszek dążył do reformy Kościoła, szczególnie w kwestiach zarządzania (np. Kuria Rzymska) i podejścia do moralności.

Oczywiście papież spotykał się często z politykami i ważnymi osobami na świecie. Nie zapominajmy, że Franciszek był głową państwa.

Dbał o planetę

W jednej z encyklik poruszył też temat ochrony środowiska, łącząc troskę o planetę z walką z ubóstwem. Krytykował konsumpcjonizm i globalny kapitalizm jako pogłębiające nierówności.

Pozostawał wierny doktrynie

Choć pozostawał wierny doktrynie katolickiej w kluczowych kwestiach (np. celibat, stanowisko wobec aborcji), jego bardziej otwarte podejście do rozwodników, osób LGBT czy dialogu międzyreligijnego, budziło sprzeciw konserwatystów w Kościele.

Franciszek unikał sztywnego języka, a jego kazania i wypowiedzi były proste, często humorystyczne. Miał talent do chwytliwych sformułowań, jak „pasterze z zapachem owiec” czy „Kościół jako szpital polowy”.

Część katolików zarzucała Franciszkowi zbyt liberalne podejście i rozmycie doktryny, np. w kwestiach moralnych czy liturgicznych.

Wielka zadra na pamięci papieża

Wielu obserwatorów życia społecznego wręcz nie mogła wybaczyć papieżowi postawy wobec inwazji Rosji na Ukrainę. Jego słowa o "szczekaniu NATO u drzwi Rosji" na zawsze pozostaną wielką zadrą na pamięci o zmarłym 21 kwietnia papieżu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl