
Parlamentarny Zespół ds. Pomocy Humanitarnej o służbach strzegących granic. "Osoby w mundurach"
Parlamentarny Zespół ds. Pomocy Humanitarnej podczas swoich obrad podniósł temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Jak zaznaczyła przedstawicielka "Grupy Granica", "osoby w mundurach nauczyły się stosować przemoc".
- W sposób koszmarny, okrucieństwa, mogę śmiało powiedzieć tortur. One się tego nie oduczą - słyszymy od przedstawicielki "Grupy Granica".
W podobnym tonie wypowiada się Janina Ochojska, która twierdzi, że "to, że Polska nie zgadza się na relokację, jest zaprzeczeniem jakiejkolwiek solidarności".
- Siedem tysięcy osób, dziesięć tysięcy osób to nie jest problem - mówi eurodeputowana z ramienia Platformy Obywatelskiej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Cały czas trwa napór na granicę
71 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Iraku i Iranu; 43 z tych osób na widok polskich służb zawróciło na Białoruś. Doszło do kolejnych incydentów, nikt nie doznał obrażeń – podała SG w raporcie z minionej doby.
Według danych SG, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ok. 25 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu - niespełna 1,1 tys. a w październiku - 2 tys. prób. Od początku listopada takich prób było ponad 1,1 tys.
Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z ponad 50 krajów.
lena