Paweł Szrot, białostocki prawnik to szef gabinetu prezydenta RP. Andrzej Duda powołał białostoczanina na sekretarza stanu (zdjęcia)

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Prezydent Andrzej Duda wręcza nominację Pawłowi Szrotowi z Białegostoku
Prezydent Andrzej Duda wręcza nominację Pawłowi Szrotowi z Białegostoku Grzegorz Jakubowski/KPRP
Paweł Szrot, białostocki prawnik, jest szefem gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wcześniej był dyrektorem biura poselskiego i senatorskiego Krzysztofa Jurgiela

Urodzony w Białymstoku Paweł Szrot został szefem gabinetu prezydenta RP. Swoją funkcję w gabinecie Andrzeja Dudy sprawuje od 5 stycznia 2021 roku. 4 stycznia prezydent odwołał z funkcji szefa gabinetu prezydenta Andrzeja Szczerskiego.

Jestem z panem od samego początku, odkąd jestem w polityce

– mówił prezydent Andrzej Duda o ministrze Szrocie, wspominając współpracę m.in. podczas kampanii wyborczych. – Powierzam panu ministrowi funkcję szefa gabinetu, wierząc w to, że przede wszystkim będzie pan dobrze wykonywał zadanie łączności pomiędzy prezydentem a rządem; bardzo zależy mi, aby współpraca z rządem układała się jak najlepiej – mówił, nawiązując do poprzedniej funkcji ministra Szrota, który od lutego 2016 r. był zastępcą szefa Kancelarii Premiera.

W październiku 2020 roku prezydent powołał Pawła Szrota na stanowisko sekretarza stanu w prezydenckiej kancelarii. Wcześniej Szrot pełnił funkcję m.in. zastępcy szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jednak kariera białostockiego prawnika w Warszawie zaczęła się znacznie wcześniej, przede wszystkim za sprawą Krzysztofa Jurgiela, z którym Szrot ściśle współpracował od 2002 roku.

Kim jest Paweł Szrot

Paweł Szrot urodził się 30 czerwca 1975 roku w Białymstoku. To absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 2002-2005 dyrektor biura poselskiego i senatorskiego Krzysztofa Jurgiela.

Kilkakrotnie reprezentował podlaski PiS w sądzie w czasie procesów w trybie wyborczym. Kiedy Krzysztof Jurgiel został ministrem rolnictwa, zabrał Szrota do Warszawy. Mianował go swoim asystentem politycznym.

To człowiek wyjątkowo zdolny, pracowity i posiadający dużą wiedzę

- Jurgiel chwalił Szrota na łamach "Współczesnej". - Jest dobrym pracownikiem administracji.

Czytaj więcej: Wszyscy ludzie Jurgiela

Kilka miesięcy później, gdy Jurgiel opuszczał ministerstwo, wydawało się, że kariera Szrota się skończyła. Jednak z Ministerstwa Rolnictwa trafił on pod opiekuńcze skrzydła partyjnego kolegi Jurgiela, wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. Został wiceszefem jego sekretariatu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. "Ale Gosiewski postanowił wywindować białostoczanina wyżej" pisała "Współczesna". Już po przegranych przez PiS wyborach, 7 listopada, Paweł Szrot został dyrektorem generalnym całej kancelarii premiera.

Dzięki nominacji Szrot wszedł do tzw. zasobu kadrowego. To zaś oznaczało, że Donald Tusk nie mógł go zwolnić, a tylko przenieść na inne stanowisko.

Paweł Szrot w latach 2007–2015 wicedyrektor Biura Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

W 2015 r. był sekretarzem sztabu prezydenckiej kampanii wyborczej Andrzeja Dudy. 18 listopada 2015 r. został sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a 2 lutego 2016 r. zastępcą szefa Kancelarii Premiera.

22 października 2020 r. został powołany przez Prezydenta Andrzej Dudę na stanowisko Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, a od 5 stycznia 2021 r. pełni funkcję Sekretarza Stanu – Szefa Gabinetu Prezydenta RP.

Paweł Szrot pełni nadzór merytoryczny nad:
- Biurem Gabinetu Prezydenta;
- Biurem Dialogu i Korespondencji.

Do kompetencji Sekretarza Stanu – Szefa Gabinetu Prezydenta RP Pawła Szrota należy:

  1. nadzór nad przygotowaniem propozycji kalendarza Prezydenta;
  2. nadzór nad realizacją spotkań wynikających z kalendarza Prezydenta;
  3. nadzór nad realizacją wydarzeń związanych z priorytetami prezydentury;
  4. zapewnienie organizacji i koordynacji działań Prezydenta wynikających z jego obowiązków konstytucyjnych i ustawowych oraz koordynacja kompleksowej obsługi merytorycznej Prezydenta;
  5. planowanie działań Prezydenta na okres kadencji, zgodnie z priorytetami określonymi przez Prezydenta;
  6. nadzór merytoryczny i koordynacja przygotowań posiedzeń Rady Gabinetowej;
  7. współpraca z Sejmem, Senatem, organami administracji publicznej, środowiskami politycznymi i organizacjami pozarządowymi, w szczególności
  8. w zakresie inicjatyw i priorytetów politycznych Prezydenta;
  9. nadzór i koordynacja w sprawach związanych z kierowanymi do Prezydenta i Kancelarii listami i opiniami, petycjami oraz apelami pochodzącymi od osób fizycznych i organizacji;
  10. monitorowanie problematyki związanej ze sprawami społecznymi,
  11. w szczególności problematyki zrównoważonego rozwoju kraju, ochrony rodziny, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, stanu finansów publicznych, wykorzystania funduszy pomocowych;
  12. współpraca w zakresie komunikacji społecznej, w tym kontaktów z mediami;
  13. współpraca z doradcami Prezydenta w zakresie powierzonych kompetencji;
  14. inicjowanie i koordynowanie przedsięwzięć (projektów) Kancelarii, zgodnie z powierzonym obszarem kompetencji oraz innych, zleconych przez Prezydenta lub Szefa Kancelarii.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl