Pogrzeb Barbary Skrzypek. Wiemy, gdzie i kiedy spocznie była współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego

Marcin Koziestański
Barbara Skrzypek (z lewej), obok Jarosława Kaczyńskiego na premierze filmu „Smoleńsk" Michał Dyjuk
Barbara Skrzypek (z lewej), obok Jarosława Kaczyńskiego na premierze filmu „Smoleńsk" Michał Dyjuk Michał Dyjuk
Barbara Skrzypek zmarła 15 marca. Zostanie pochowana w swoim rodzinnym mieście - na cmentarzu parafialnym w Gorlicach. Pogrzeb wieloletniej współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego i dyrektorki biura PiS odbędzie się w sobotę, 22 marca.

Pogrzeb Barbary Skrzypek. Gdzie i o której?

Barbara Skrzypek zmarła w sobotę, 15 marca, w godzinach porannych. Wciąż nie wiadomo, co było przyczyną jej śmierci. W karcie zgonu lekarz wpisał ,,zgon nagły z nieznanych przyczyn”.

Jak podaje Gazeta Gorlicka, pogrzeb Barbary Skrzypek pierwotnie miał odbyć się w środę, 19 marca, jednak po decyzji prokuratury został przeniesiony na sobotę.

Pogrzeb Barbary Skrzypek odbędzie się w jej rodzinnym mieście Gorlicach w najbliższą sobotę 22 marca.

Uroczystość pogrzebową rozpocznie modlitwa różańcowa w Bazylice Narodzenia NMP w Gorlicach o godz. 12.15, a msza święta pogrzebowa rozpocznie się o godz. 13.00. Barbara Skrzypek spocznie na cmentarzu parafialnym w Gorlicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Kim była Barbara Skrzypek?

Barbara Skrzypek urodziła się 8 stycznia 1959 w Gorlicach, gdzie ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera. W kancelarii prezydenta zaczęła pracować za rządów Wojciecha Jaruzelskiego, do którego przyszła z Urzędu Rady Ministrów. Była jedną z najbardziej zaufanych osób gen. Michała Janiszewskiego. W urzędzie pojawiła się po podpisaniu porozumień sierpniowych, w 1980 roku. Spędziła tam dziewięć lat, będąc przy boku czterech premierów, w tym: Jaruzelskiego, Messnera i Rakowskiego. Od 1980 do 1989 była m.in. starszym referentem i starszym statystykiem w kancelarii tajnej, gabinecie premiera oraz w gabinecie szefa URM, którym od 1985 r. był gen. Janiszewski.

W okresie związania z PiS pełniła funkcję szefowej kancelarii oraz dyrektora biura prezydialnego partii. Była pełnomocniczką Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego – głównego udziałowca spółki Srebrna, w której sama również posiadała dwa udziały, była też jej członkiem zarządu. W 2020 przeszła na emeryturę.  Dwa lata temu tygodnik ,,Wprost” przyznał jej 41. miejsce w rankingu 50 najbardziej wpływowych Polek i Polaków, uznając ją za najbardziej tajemniczą i zarazem jedną z najważniejszych kobiet w polskiej polityce.

Źródło: Dobry Tygodnik Sądecki, Gazeta Gorlicka, PAP

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl