Śmierć Barbary Skrzypek. Postępowanie przekazane Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga

Marcin Koziestański
Aleksandra Jaros
Opracowanie:
PAP/Paweł Supernak
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie przekazał w poniedziałek szczegóły okoliczności śmierci Barbary Skrzypek. Jarosław Kaczyński szef PiS zasugerował, że za jej śmierć odpowiedzialni są prokuratorzy, którzy przesłuchiwali ją w śledztwie dotyczącym spółki Srebrna. Jak poinformowano we wtorek, warszawska prokuratura okręgowa opublikuje protokół z tego przesłuchania.

Spis treści

Śmierć Barbary Skrzypek

Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, zmarła w sobotę.

Potwierdzając tę informację, w TV Republika szef PiS zasugerował, że za jej śmierć odpowiedzialni są prokuratorzy, którzy w środę, 12 marca, przesłuchiwali ją w śledztwie ws. spółki Srebrna. Przesłuchanie prowadziła prok. Ewa Wrzosek.

Prok. Skiba o okolicznościach śmierci Barbary Skrzypek

"Z niedowierzaniem, z zaskoczeniem i ze zdumieniem dowiedzieliśmy się o śmierci świadka, Barbary Skrzypek. O zdarzeniu dowiedzieliśmy się w późnych godzinach wieczornych 15 marca" - poinformował w poniedziałek prok. Piotr Skiba, rzecznik PO w Warszawie.

Dodał, że "w krótkim czasie funkcjonariusze warszawskiej policji dokonali ustaleń związanych z tym zdarzeniem". "Ustaliliśmy, że do zgonu doszło we wczesnych godzinach porannych 15 marca, w mieszkaniu w obecności jednego z członków rodziny. Przybyły na miejsce lekarz pogotowia stwierdził zgon i wystawił kartę zgonu, w którą jako przyczynę wpisał +zgon nagły z nieznanych przyczyn+" - przekazał rzecznik prokuratury.

Prok. Skiba przekazał, że o śmierci Barbary Skrzypek nie była poinformowana ani prokuratura, ani policja. "Zwłoki zostały przewiezione bezpośrednio do zakładu pogrzebowego" - dodał.

Zabezpieczono ciało Barbary Skrzypek

Jak zaznaczył po tym, gdy prokuratura dowiedziała się o tej śmierci, "w wyniku podjętych działań przez funkcjonariuszy policji zostali przesłuchani przedstawiciele rodziny na okoliczności, w jakich doszło do zgonu, jak również zostało zabezpieczone ciało". "Ze wstępnych informacji wynikających z protokołów przesłuchania członków rodziny nie wynika, żeby twierdzili oni, iż do śmierci przyczyniły się działania osób trzecich" - powiedział rzecznik prokuratury okręgowej.

"W zakresie zbadania okoliczności śmierci materiały dotyczące tego postępowania zostaną przekazane do Prokuratury Regionalnej w Warszawie celem wyznaczenia innej prokuratury spoza okręgu warszawskiego do przeprowadzenia rzetelnego postępowania. Zależy nam, aby nie było żadnych wątpliwości co do bezstronności prokuratury" - poinformował prok. Skiba.

Jak przebiegało przesłuchanie Skrzypek?

"W przesłuchaniu wzięli udział przedstawiciele, pełnomocnicy pokrzywdzonego obywatela austriackiego, adwokat Jacek Dubois, jak również adwokat Krystian Lasik. Na przesłuchanie stawiła się pani świadek, jak również osoba wskazywana jako pełnomocnik, czyli mec. (Krzysztof) Gotkowicz" - mówił prok. Skiba.

Dodał, że z zapisów protokołów wynika, że Gotkowicz wskazał, iż chce występować jako pełnomocnik świadka, motywując to jej szerokim interesem Skrzypek, "wskazując na jej stan zdrowia w postaci konieczności noszenia okularów i niemożności czytania bez okularów, jak również podenerwowaniem związanym z przesłuchaniem po raz pierwszy w tej sprawie".

"Z zapisów protokołów wynika, że prowadząca postępowanie prok. Ewa Wrzosek na podstawie art 87 par 3 nie dopuściła do przesłuchania jako pełnomocnika świadka pana adwokata. Zarządzenie zostało odnotowane w protokole ze wskazaniem, że udzielono ustnego uzasadnienia, jak również poinformowano w protokole, że drogą pocztową wydane zostanie zarządzenie i będzie mógł je odebrać droga pocztowa adwokat, z uzasadnieniem i pouczeniem odnośnie możliwego przesłuchania" - powiedział Skiba.

Prezydent Duda rozmawiał z RPO ws. przesłuchania Skrzypek

Do sprawy odniósł się w poniedziałek prezydent Duda. Kancelaria Prezydenta poinformowała we wpisie na X, że prezydent spotkał się w Pałacu Prezydenckim z RPO prof. Marcinem Wiąckiem i "wyraził zaniepokojenie stanem praworządności i sprawą przestrzegania praw człowieka i obywatela w postępowaniu karnym".

"W związku ze śmiercią Pani Barbary Skrzypek Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich o wyjaśnienie sposobu działania prokuratury oraz ustalenie, czy zostały dochowane standardy postępowania oraz prawa Pani Barbary Skrzypek jako świadka" - przekazała KPRP.

Jak dodano, Wiącek przekazał w trakcie rozmowy z Dudą, że zwracał się do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara "o zmianę legislacyjną art. 87 ust 3 Kpk, czyli przepisu, na podstawie którego doszło do odmowy udziału pełnomocnika Pani Barbary Skrzypek w czynnościach".

Kancelaria zapowiedziała także, że o godzinie 16 w poniedziałek planowane jest spotkanie prezydenta z pełnomocnikiem Barbary Skrzypek mec. Krzysztofem Gotkowiczem.

Kaczyński: "Barbara Skrzypek jest ofiarą demokracji walczącej"

- To jest czysto polityczne przedsięwzięcie. Trzeba tu wymienić jedno nazwisko - nazwisko Giertycha. On jest tutaj człowiekiem szczególnie zaangażowanym, ale bezpośrednio w tych działaniach nie uczestniczył. Co spowodowało straszne zdenerwowanie Barbary Skrzypek i z całą pewnością doprowadziło do tragedii? Pani prok. Wrzosek, jej opinia skrajnej, ogarniętej agresją, osoby, która mówi o zemście - powiedział w czasie konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Szef Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że "Barbara Skrzypek jest ofiarą demokracji walczącej", po raz kolejny atakując rząd Donalda Tuska. - Pięciogodzinna konfrontacja była czymś, co przyczyniło się do tragedii. Kiedy wyszła z gmachu prokuratury, to nie mogła złapać oddechu. Do domu odwiózł ją jej adwokat. Później zaczęły się różne kłopoty ze zdrowiem i nastąpiła śmierć - dodawał Kaczyński.

- My tej sprawy nie zostawimy, będziemy dążyć do tego, by została wyjaśniona do końca, by stała się elementem tej wielkiej walki, która dziś toczy się w Polsce. Nie ma dziś państwa prawa, nie ma także demokracji - mówił.

Prok. Wrzosek: Atmosfera przesłuchania była miła i przyjazna

Głos po konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego zabrała także prok. Ewa Wrzosek, która prowadziła przesłuchanie zmarłej w sobotę Barbary Skrzypek. - Atmosfera przesłuchania była miła, przyjazna. Pani Barbara była ujmującą osobą. Rozmawialiśmy na tematy prywatne, życiowe. Oczywiście mogą państwo powiedzieć na mój temat wszystko, natomiast ja jestem zbulwersowana. Wykorzystujecie to państwo instrumentalnie - mówiła.

- Nie ma po mojej strony żadnych przesłanek ustawowych do wyłączenia się mojej osoby - dodała prok. Ewa Wrzosek, pytana o to, czy wyłączy się z postępowania dotyczącego Barbary Skrzypek.

Spotkanie Andrzeja Dudy z pełnomocnikiem Barbary Skrzypek

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z pełnomocnikiem zmarłej Barbary Skrzypek Krzysztofem Gotkowiczem.

- Omówione zostały okoliczności przedstawione we wczorajszym oświadczeniu, wydanym przez pełnomocnika śp. Barbary Skrzypek - poinformowała na X Kancelaria Prezydenta.

Postępowanie ws. śmierci Skrzypek przekazane Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga

Prokurator regionalny podjął decyzję o przekazaniu postępowania w sprawie śmierci Barbary Skrzypek do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury regionalnej prokurator Mateusz Martyniuk. Decyzja zapadła w poniedziałek późnym popołudniem.

Protokół z przesłuchania Barbary Skrzypek zostanie opublikowany

Prokurator okręgowy w Warszawie zdecydował o upublicznieniu protokołu z przesłuchania Barbary Skrzypek - poinformował we wtorek rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak. Zostanie opublikowany na stronie internetowej warszawskiej prokuratury.

Jak zaznaczył prokurator, protokół zostanie zanonimizowany.

Źródło: PAP, Onet

emisja bez ograniczeń wiekowych

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl