Peter Sagan zakończył karierę sportową. Jako pierwszy kolarz w historii przez trzy lata z rzędu zdobywał tytuł mistrza świata

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Łukasz Konstanty
Fot. IMAGO/Fotoreporter Sirotti Stefano
Peter Sagan, legenda kolarstwa i trzykrotny mistrz świata, ogłosił zakończenie swojej zawodowej kariery. W emocjonalnym pożegnaniu podczas wyścigu Dookoła Słowacji, gdzie zajął 93. miejsce, Sagan podziękował fanom za lata wsparcia.

Ikona kolarstwa żegna się z zawodową rywalizacją

Po tylu latach trudno uwierzyć, że moja podróż w zawodowym kolarstwie dobiegła końca. Mijając linię mety wyścigu Dookoła Słowacji miałem mieszane uczucia: smutku, nostalgii, ale także dumy i radości. To słodko-gorzkie uczucie żegnać się z tym rozdziałem mojej kariery, ale nie mogłem sobie wymarzyć lepszego niż to miejsca, w mojej ojczyźnie i w moim wyścigu - wyznał Sagan na swoim profilu na Facebooku.

34-letni Słowak zapisał się na kartach historii sportu jako pierwszy kolarz, który zdobył mistrzostwo świata w wyścigu elity ze startu wspólnego przez trzy kolejne lata (2015-2017). Wcześniej trzykrotnymi mistrzami świata byli Alfredo Binda, Rik van Steenbergen, Eddy Merckx oraz Oscar Freire, jednak żaden z nich nie osiągnął tego sukcesu w tak krótkim czasie.

Kariera Sagana w liczbach: 121 zwycięstw

Zawodnik z Żyliny może pochwalić się 121 zwycięstwami na swoim koncie, co plasuje go na 19. miejscu w klasyfikacji wszech czasów. Wśród aktywnych kolarzy wyprzedza go jedynie Brytyjczyk Mark Cavendish. Ostatni raz na najwyższym stopniu podium stanął w czerwcu 2022 roku, wygrywając mistrzostwa Słowacji.

Sagan, który swoją karierę rozpoczął od kolarstwa górskiego, z czasem stał się ikoną szosy. Jego dorobek obejmuje m.in. 12 etapów Tour de France i siedem zielonych koszulek najlepszego sprintera tego wyścigu, a także zwycięstwa w klasykach Paryż-Roubaix i Dookoła Flandrii. W 2011 roku zwyciężył również w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne.

Dwa razy Sagan reprezentował Słowację na igrzyskach olimpijskich - w wyścigu szosowym w 2012 roku oraz w kolarstwie górskim w 2016 roku, jednak bez medalowego sukcesu. W ostatnim sezonie swojej kariery podpisał półroczny kontrakt z ekipą Pierre Baguette Cycling, by przygotować się do igrzysk w Paryżu, ale problemy zdrowotne oraz słabe wyniki w wyścigach MTB przekreśliły te plany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl