Ikona kolarstwa żegna się z zawodową rywalizacją
Po tylu latach trudno uwierzyć, że moja podróż w zawodowym kolarstwie dobiegła końca. Mijając linię mety wyścigu Dookoła Słowacji miałem mieszane uczucia: smutku, nostalgii, ale także dumy i radości. To słodko-gorzkie uczucie żegnać się z tym rozdziałem mojej kariery, ale nie mogłem sobie wymarzyć lepszego niż to miejsca, w mojej ojczyźnie i w moim wyścigu - wyznał Sagan na swoim profilu na Facebooku.
34-letni Słowak zapisał się na kartach historii sportu jako pierwszy kolarz, który zdobył mistrzostwo świata w wyścigu elity ze startu wspólnego przez trzy kolejne lata (2015-2017). Wcześniej trzykrotnymi mistrzami świata byli Alfredo Binda, Rik van Steenbergen, Eddy Merckx oraz Oscar Freire, jednak żaden z nich nie osiągnął tego sukcesu w tak krótkim czasie.
Kariera Sagana w liczbach: 121 zwycięstw
Zawodnik z Żyliny może pochwalić się 121 zwycięstwami na swoim koncie, co plasuje go na 19. miejscu w klasyfikacji wszech czasów. Wśród aktywnych kolarzy wyprzedza go jedynie Brytyjczyk Mark Cavendish. Ostatni raz na najwyższym stopniu podium stanął w czerwcu 2022 roku, wygrywając mistrzostwa Słowacji.
Sagan, który swoją karierę rozpoczął od kolarstwa górskiego, z czasem stał się ikoną szosy. Jego dorobek obejmuje m.in. 12 etapów Tour de France i siedem zielonych koszulek najlepszego sprintera tego wyścigu, a także zwycięstwa w klasykach Paryż-Roubaix i Dookoła Flandrii. W 2011 roku zwyciężył również w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne.
Dwa razy Sagan reprezentował Słowację na igrzyskach olimpijskich - w wyścigu szosowym w 2012 roku oraz w kolarstwie górskim w 2016 roku, jednak bez medalowego sukcesu. W ostatnim sezonie swojej kariery podpisał półroczny kontrakt z ekipą Pierre Baguette Cycling, by przygotować się do igrzysk w Paryżu, ale problemy zdrowotne oraz słabe wyniki w wyścigach MTB przekreśliły te plany.
