22 Baza Lotnictwa Taktycznego organizuje "Route 604"
W poniedziałek (25 września) w okolicy Wielbarku w województwie warmińsko-mazurskim rozpocznie się czterodniowe ćwiczenie pod kryptonimem „Route 604”. Odbędzie się na ponad 2-kilometrowym odcinku drogi wojewódzkiej nr 604 pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki, który ma status drogowego odcinka lotniskowego.
Wbrew pozorom nawet zwykła droga publiczna może być miejscem wykorzystanym do lądowania i startów samolotów wojskowych. Przeznaczeniem DOL jest pełnienie funkcji lotnisk rezerwowych dla wojska. Drogowe odcinki lotniskowe powinny spełniać określone wymagania: być drogą utwardzaną i przystosowaną do startów i lądowań samolotów wojskowych. Każdy taki odcinek ma po obydwu stronach poszerzenia tworzące miejsca postojowe, gdzie maszyny mogą być tankowane i uzbrajane - wyjaśnia Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych RP, zapowiadając „Route 604”.
ZOBACZ TEŻ: Samoloty piątej generacji F-35 znów w Malborku. Tym razem przylecieli Włosi
Zasadniczym celem jest przećwiczenie procedur, aby w razie sytuacji kryzysowej umożliwić lotnictwu operowanie nawet po zniszczeniu macierzystej bazy. Przed ćwiczeniami teren został przygotowany przez specjalistów z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, która jest głównym organizatorem "Route 604", i 16 Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk.
Będą lądowały samoloty bojowe, transportowe i szkoleniowe
W poniedziałek podczas „Route 604” na DOL-u lądować będą myśliwce MiG-29 z malborskiej bazy i wielozadaniowe F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, we wtorek - Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie oraz M-346 z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego, w środę transportowe M-28 Bryza, C-295 CASA i C-130 Herkules z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a w czwartek podczas dnia otwartego dla mediów piloci już wymienionych myśliwców, samolotów szkolno-treningowych i transportowych wspólnie wykorzystają DOL do szkolenia.
Zadania realizować będą nie tylko piloci, ale także niezbędny do zabezpieczenia samolotów personel służby inżynieryjno-lotniczej, wojskowa straż pożarna, logistycy, nawigatorzy naprowadzający lotnictwo na cele naziemne, Wojska Obrony Terytorialnej i Żandarmeria Wojskowa. Szczególną ochronę zapewnią żołnierze jednostki GROM.
Są to pierwsze ćwiczenia z wykorzystaniem DOL-u od 20 lat. Wojsko zdecydowało się do nich wrócić w związku z wojną toczącą się za naszą wschodnią granicą.
