„Uzgodniliśmy z Mariuszem Błaszczakiem, że razem ponownie zaprosimy ukraińskiego ministra obrony Ołeksija Reznikowa na spotkanie krajów, które tworzą koalicję na rzecz (Leopardów) 2A4 i 2A6”–
powiedział Pistorius dziennikarzom w pobliżu siedziby MON.
Pistorius: Najważniejsze jest to, aby uruchomić wszystkie środki wsparcia dla Ukrainy
„To ważniejsze niż kiedykolwiek, byśmy wszyscy czynili starania i uruchomili wszystkie środki, jakimi można wesprzeć Ukrainę w walce przeciw Rosji. Mamy nadzieję, że do inicjatywy Leopard włączą się kolejne państwa” – powiedział Pistorius.
. Pistorius po rozmowie z Błaszczakiem powiedział, że była ona o konieczności zwiększenia produkcji niemieckiego przemysłu zbrojeniowego, ponieważ Ukraina będzie potrzebować więcej części i amunicji, zwłaszcza do Leopardów 2A4 i 1A5.
Pistorius podczas wizyty w Kijowie. Co załatwił?
„Rozmawiałem z prezydentem Zełenskim i moim kolegą Reznikowem, odwiedziłem miejsce rozlokowania samobieżnego działa Gepard i rozmawiałem z żołnierzami. Byłem pod wrażeniem podejścia ukraińskich załóg; tego, jak szybko zostały wyszkolone, jak się obchodzą z tym systemem, który może być bardzo efektywny w obronie powietrznej”
- powiedział Pistorius.
Dodał, że rozmawiał także z żołnierzami, którzy z frontu, w tym z okolic Bachmutu. Jadą do Niemiec szkolić się oraz obsługiwać czołgi Leopard 2A6, i wrócą na front. "Pokazało mi to także, jak ważne jest europejskie i natowskie wsparcie, w szczególności niemieckie i europejskie, i oczywiście amerykańskie" – mówił.
Kiedy Leopardy trafią na Ukrainę?
„Pomagamy teraz planowanym na marzec przekazaniem czołgów Leopard 1A5 z zapasów przemysłu, oprócz tego do wsparcia tymi wozami zobowiązały się Niemcy wraz z Niderlandami, Danią i Belgią. Także z Polską mamy wspólny projekt – Niemcy dostarczą czołgi Leopard 2A6, Polska – 2A4. Rozmowy dotyczyły sprzętu dla ukraińskich batalionów, liczących po 31 czołgów”
.

Źródło: PAP
lena