Jakub Jabłoński
PKO Ekstraklasa. Stal Mielec pewnie rozprawiła się z tegorocznym beniaminkiem Ruchem Chorzów (2:0) na własnym boisku. Bramki dla ekipy Kamila Kieresia zdobywali Ilia Szkurin oraz... jako pierwszy Maltańczyk w historii ligi Matthew Guillaumier, który ustrzelił w tym meczu dublet. Bramkę honorową zdobył Josema.

PKO Ekstraklasa. Stal Mielec - Ruch Chorzów 3:1 (2:0)

Spotkanie w pierwszej połowie przebiegało zdecydowanie pod dyktando drużyny prowadzonej przez Kamila Kieresia. Mielczanie od samego początku ruszyli na zdziesiątkowany Ruch Chorzów wskutek pewnych problemów zdrowotnych. Konsekwencją takiego stanu rzeczy było trafienie otwierające nam niedzielne zmaganie autorstwa Illi Szkurina. Białorusin znalazł się w odpowiednim miejscu, o odpowiednim czasie i dołożył stopę do wystawionej piłki przez... obrońcę tegorocznego beniaminka.

Tym samym napastnik mieleckiego zespołu przybliżył się do aktualnego króla strzelców PKO BP Ekstraklasy - Erika Exposito, który przewodzi w klasyfikacji z czternastoma bramkami na koncie.

Potem Stal wcale nie myślała zwalniać tempa. Gospodarze tego meczu chcieli za wszelką cenę udowodnić swoją wyższość, co wymuszało na przyjezdnych proste, nieprzemyślane błędy. Najpierw Dante Stipica nerwowo wyszedł z bramki i próbując naprawiać niefrasobliwość swojej defensywy próbował wybijać piłkę. W tym miejscu został nastrzelony w ręce i sędzia musiał się wspomóc VAR-em w podjęciu decyzji. Ostatecznie wszystko się dobrze skończyło dla chorwackiego bramkarza.

Dosłownie parę sekund później po tej akcji, po rzucie rożnym piłkarze Kieresia zadali jeszcze jeden cios. W 29. minucie mieliśmy do czynienia z historyczną chwilą. Pierwszy Maltańczyk w historii polskiej ligi zdobył bramkę. Matthew Guillaumier dostawił nogę po wstrzeleniu piłki w pole karne przez Macieja Domańskiego.

- Tydzień temu zagraliśmy słabszy mecz w Radomiu. Chcieliśmy i chcemy się zrehabilitować. Oczywiście to jest pierwsza połowa, wygrywamy 2:0 i myślę, że przebiega pod nasze dyktando, ale musimy być skupieni - mówił w przerwie meczu Domański o postawie swoich kolegów na antenie Canal+Sport.

Stal - Ruch. Festiwal trwał dalej po przerwie

Gospodarze w dalszym ciągu atakowali. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i zgraniu przez Piotra Wlazło po raz kolejny w tym meczu Maltańczyk - Guillaumier z najbliższej odległości wpakował piłkę do siatki. Parę minut później po tym trafieniu dobrze główkował hiszpański pomocnik Ruchu Chorzów - Josema i dał jeszcze iskierkę nadziei w tym spotkaniu.