Pływanie. Krzysztof Chmielewski wicemistrzem świata! Męski motylek na medal. 26 medal w historii mistrzostw świata

Zbigniew Czyż
Krzysztof Chmielewski zdobył srebrny medal w wyścigu na 200 metrów stylem motylkowym podczas pływackich mistrzostw świata w japońskiej Fukuoce. 19-letni Polak uzyskał czas 1:53.62., tracąc do zwycięzcy, Francuza Leona Marchanda 1.19 sekundy. Brązowy medal wywalczył Japończyk Tomoru Honda, który był wolniejszy od Chmielewskiego zaledwie o 0.04 sekundy.

Wyścig na 200 metrów stylem motylkowym był drugim finałem w tegorocznych mistrzostwach świata z udziałem polskiego pływaka. Dzień wcześniej, szóste miejsce na 100 metrów stylem grzbietowym zajął Ksawery Masiuk.

Reprezentant Polski, zawodnik klubu Muszelka Warszawa, ustanowił w finale swój rekord życiowy.

Dzień wcześniej uzyskał czwarty czas półfinałów (wówczas 1.54,36), więc można było po cichu liczyć na dobry wynik w finale, choć kandydatów do medali było wielu.

Polak rozpoczął ostrożnie, bardzo rozsądnie rozegrał ten wyścig taktycznie. Po pierwszych 50 metrach płynął w okolicach szóstego miejsca, lecz systematycznie przesuwał się do góry.

Po pokonaniu 150 metrów Chmielewski był trzeci-czwarty. Zupełnie nieuchwytny dla rywali okazał się Marchand, ale polski zawodnik świetnie popłynął ostatnie 50 metrów i ostatecznie wygrał z Hondą walkę o srebro.

Dopiero szóste miejsce zajął najlepszy w półfinałach Amerykanin Carson Foster - 1.54,74.

Chmielewski, który 8 czerwca skończył 19 lat, osiągnął w środę największy sukces w seniorskiej karierze.

Utalentowany pływak Muszelki Warszawa uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w Tokio - awansował do finału, w którym zajął ósme miejsce.

Jest kilkukrotnym mistrzem świata juniorów, zdobywał też złote medale mistrzostw Europy juniorów.

Wynik uzyskany przed Chmielewskiego w środę nie jest wprawdzie rekordem kraju, ale - jak poinformowano na Facebooku Polskiego Związku Pływackiego - to "najlepszy czas w historii polskiego pływania uzyskany w stroju tekstylnym".

"Gratulacje dla Krzysztofa i jego trenera Grzegorza Olędzkiego" - dodano.

Wkrótce po finałowym wyścigu polski pływak odebrał srebrny medal. Krążki najlepszym zawodnikom osobiście wręczył legendarny Amerykanin Michael Phelps, 23-krotny mistrz olimpijski.

Chmielewski już wcześniej wypełnił minimum na przyszłoroczne igrzyska w Paryżu.

To był drugi finał w tegorocznych MŚ z udziałem polskiego pływaka. We wtorek szóste miejsce na 100 m st. grzbietowym zajął Ksawery Masiuk.

Na poprzednich mistrzostwach w Budapeszcie Polacy dwukrotnie stawali na podium. Srebrny medal na 50 m st. dowolnym zdobyła Katarzyna Wasick, a brązowy na 50 m st. grzbietowym wywalczył Masiuk.