Na pytanie "Czy będzie wojna?" stawiane przez Bogusława Wołoszańskiego odpowiadali wszyscy jego goście. Poniżej znajdziecie kilka odpowiedzin na to oraz inne pytania, które padały podczas półtoragodzinnego spotkania. Warto zaznaczyć, że w spotkaniu uczestniczyły setki uczestników festiwalu.
Gen. Różański: - Jeżeli powiemy, że wojna już trwa, to może dla niektórych z Was jest zaskoczeniem, ale taka jest rzeczywistość. Trwa wojna gospodarcza, trwa wojna informacyjna i one nas otaczają. Ale w tym pytaniu pewnie chcielibyście usłyszeć, czy trwa ta wojna, o której często mamy wyobrażenie spoglądając wstecz. II wojna światowa, czy inne konflikty. Jeżeli nic się nie zmieni i będzie nadal l taka sytuacja, że nasz kraj będzie dzielony - niestety - jeżeli będzie taka sytuacja, w której będziemy chcieli naszych sąsiadów traktować trochę inaczej niż po sąsiedzku, jeżeli będziemy dążyli do tego, że potencjał naszego kraju będzie obniżany: gospodarczy, intelektualny, to wojna może wystąpić. W takiej sytuacji byłoby to wysoce prawdopodobne. I to jest rzecz, na którą my wszyscy mamy wpływ. Czy ona będzie lub nie.
Pol'And'Rock Festival 2018: Na festiwal przyjechała projekta...
Gen. Mirosław Różański zaznaczył również, że każda wojna jest kontynuacją polityki państwa.
- Wojna zaczyna się od tego, że politycy, albo ci, którzy chcą się uważać za polityków, powodują sytuacje kłopotliwe, które implikują napięcie. Później jest ten czas, kiedy wojna ma wymiar konfliktu kinetycznego, zbrojnego. A po tej wojnie politycy znów będą układać ład. My dziś jesteśmy w tej rzeczywistości, jaką ustalono w Jałcie, Techeranie i na to mamy wpływ. Mamy wpływ na to, kto nami rządzi. I warto się nad tym pochylić.
Jarosław Stróżyk również odpowiedział na pytanie "Czy będzie wojna?"
- Jeżeli będzie wojna, to właśnie najmłodsi, młodzież ponoszą jej największe konsekwencje i są solą takiej walki i oni na polu tej walki są najczęściej. Na pewno musimy czerpać z doświadczeń. Kto z nas, kto z was, jeszcze pare lat temu myślałby, że dojdzie do konfliktu na Ukrainie. W 2012 roku część kraju była w pożodze wojennej, a druga część kraju została po prostu zagrabiona przez Rosję. Tu mamy przykłady, że jeżeli kraj nie jest dobrze prowadzony, jest słaby, jest osłabiany, nie jest silny politycznie i gospodarczo może paść łupem wojennym lub też być przedmiotem jakiś walk. Musimy mieć tego świadomość, że takie rzeczy mogą zdarzyć się wszędzie. Kraj musi być silny, wojsko musi być silne.
Kolejny przykład: cofnijmy się do września 2001 roku. Jeżeli wtedy, na tydzień przed 11 września, ktoś powiedziałby, że w Stanach Zjednoczoncyh zginie 3 tysiące ludzi, a kilka tysięcy będzie rannych, zostaną zburzone budynki to nikt by w to nie uwierzył. A nawet jeżeli by uwierzył, to by powiedział ok, ale jeśli Stane Zjednoczone będą atakowane, to użyte będą duże środki. A nie były.
Jarosław Stróżyk o zamachu 11 września:
To nie były duże środki. To było 19 facetów z nożykami do tapet. I takie spowodowali straty. Dzisiaj żyjemy w takim świecie, że to nie muszą być czołgi, bomby. Dziś tych pól walki jet wiele. Może być wojna cybernetyczna, a przecież dla wielu z Was, odłączenie internetu byłoby czymś okropnym. I na te inne rodzaje walki już się gdzieś toczą na świecie i na nie również musimy być przygotowani.
PolAndRock Festival 2018: scena jest udekorowana flagami z r...
Czy Rosja zagraża Polsce? - Rosja jest nieobliczalna - mówi gen. Różański
- Jesteśmy w stanie zbudować potencjał, który będzie broniłl nasz kraj. I Wy jesteście tym potencjałem, ale to wcale nie oznacza, że musicie służyć w armii. Dzisiaj jest sytuacja taka, że wiele sytuacji odbywa się w cyberprzestrzeni. Jeżeli będziemy dbali o bezpieczeństwo w tym zakresie, to wcale nie jest potrzebne kolejne 53 tys. żołnierzy, który chce stworzyć obecny resort obrony narodowej, bo ja uważam, że ci młodzi ludzie powinni pracować dla kraju. Powinny być stworzone warunki pracy, aby rósł potencjał naszego kraju. Myślę, że ławki multimedialne nas nie obronią, ale programy tworzony przez UE już tak. Nie zapominajmy o naszej złożonej historii, ale myślmy o przyszłości. Bo myślenie o przyszłości może nas obronić - mówił na ASP gen. Mirosław Różański.
Zaznaczał również, że wojna tocząca się, rozpoczynająca w cyberprzestrzeni może być dla nas bardzo dotkliwa.- Współczesna wojna moze być bardziej niszcząca, bardziej dotkliwa niż ta, kiedy strzelały armaty. Dlatego, że jest to wojna, która może wyłączyć wszystko. System bankowy, elektrownię. Jesteśmy całkowicie bezradni wobec tego, że gdzieś tam w Korei, czy w Rosji siedzi zespół bardzo tęgich mózgów, którzy przygotowują taką broń - mówił gen. Różański.
Tego samego zdania był płk Piotr Gąstał. - We wszysykich armiach świata tworzą się takie oddziały. Wojna w cybersprzestrzeni jest rzeczą bardzo niebezpieczną dla nas. Dlatego trzeba budować alternatywne sposoby przetrwania - mówił płk Gąstał.
Podczas spotkania wojskowi mówili też m.in. o wojnie w Syrii oraz Ukrainie. Wyjaśniali, dlaczego doszło do tych konfliktów zbrojnych i co robić, by ustrzec się przed kolejnymi, podobnymi zdarzeniami. Wojskowi podkreślali, że naszym przeciwnikom zależy na tym, by destabilizować kraj i go osłabiać. Tylko w ten sposób stanie się on łatwym łupem (jak Ukraina dla Rosji).
PolAndRock Festiwal 2018 (Woodstock): parada przebierańców. ...
- Nie można nas dzielić na sort lepszy i gorszy - powiedział gen. Różański.
- Do wojny dochodzi w kraju zdestabilizowanym i słabym. Jeśli nie chcemy działać wspólnie z UE to może to się dla nas źle skończyć. Nie lubimy Niemców, z innymi sąsiadami mamy nie najlepsze relacje. Jeśli tak będzie dalej, to będzie wojna. Musimy budować dobre relacje i starać się wzmacniać kraj. Kraj silny nie będzie dotknięty wojną. Możemy obawiać się Rosji, która cały czas działa tak, by destabilizować. Nie musimy budować silniejszej armii, bo mamy walecznych żołnierzy. Musimy budować silny kraj. Społecznie i gospodarczo. Obecnie odparcie ewentualnego ataku ze strony Rosji byłoby nierealne. To może zmienić się dopiero po upływie przynajmniej dekady. Rosja boi się siły, dlatego musimy budować sojusze. Rosji zależy na tym, by w Polsce był konflikt, aby kraj był zdestabilizowani.
WIDEO:Pol'And'Rock Festival 2018: Na terenie imprezy jest wielka góra śniegu!
Wszystkie informacje o PolAndRock Festivalu 2018 (Przystanku Woodstock 2018) w Kostrzynie nad Odrą: **PolAndRock festival (Przystanek Woodstock 2018): koncerty, zdjęcia, filmy, informacje**