Politycy krytykują tzw. pakt migracyjny i przymusową relokację migrantów. „Nie ma, nie było i nie będzie zgody”

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Decyzja Rady Unii Europejskiej w sprawie tak zwanego paktu migracyjnego wzbudziła dużą krytykę ze strony przedstawicieli polskich władz oraz rządzącej Zjednoczonej Prawicy. W czwartek wieczorem zdecydowano, że podstawą do negocjacji będzie system „obowiązkowej solidarności”, oznaczający w praktyce, że albo kraj członkowski zgodzi się na relokację albo będzie musiał płacić wysoki ekwiwalent.

Krytyka tzw. paktu migracyjnego

„Mamy płacić 20 tys. euro za jednego nielegalnego imigranta ekonomicznego a UE daje nam 45 euro za jednego uchodźcę wojennego z Ukrainy. Logika brukselskich elit” – skomentował na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Jasno w tej sprawie w mediach społecznościowych wypowiedział się eurodeputowany PiS Dominik Tarczyński.

„Nie było, nie ma i nigdy nie będzie naszej zgody na przymusową relokację!” – napisał.

Z kolei inny wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zacytował byłego premiera Donalda Tuska, który wypowiadał się na temat kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej w 2021 roku.

Jednocześnie podkreślił, że PiS będzie bronić Polski przed nielegalnymi migrantami.

Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk stwierdził, że system obowiązkowej relokacji już raz upadł.

„Mechanizm obowiązkowej relokacji już raz rozsypał się jak domek z kart, okazując się niewykonalny, szkodliwy i nieadekwatny do wyzwań. Polska jest krajem, który skutecznie zarządził największym kryzysem migracyjnym po II WŚ. Nie zgodzimy się na narzucanie nam absurdalnych pomysłów” – napisał.

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że unijne rozwiązanie, biorąc pod uwagę przyjęcie przez Polskę milionów ukraińskich uchodźców, jest porażające. Zwrócił uwagę na warunki życia, jakie Polacy zapewnili Ukraińcom.

„Pamiętajmy, że ta rzesza Ukraińców, która przeszła przez Polskę, nie przeszła przez jakikolwiek obóz dla uchodźców. Ukraińcy, nasi sąsiedzi, byli przyjęci przez Polaków pod ich własne dachy” – mówił Rzymkowski.

Sebastian Kaleta z Suwerennej Polski napisał na Twitterze, że ta decyzja to konsekwencja "lewicowej polityki migracyjnej, za który mają zapłacić kraje sprzeciwiające się polityce otwartych granic".

Czym jest tak zwany pakt migracyjny?

Rada Unii Europejskiej przyjęła w głosowaniu większością kwalifikowaną stanowisko negocjacyjne w sprawie rozporządzenia dot. procedury azylowej oraz rozporządzenia w sprawie zarządzania azylem i migracją. Stanowisko to będzie podstawą negocjacji prezydencji Rady z Parlamentem Europejskim.

Tzw. pakt migracyjny zawiera m.in. system „obowiązkowej solidarności". Polega on na tym, że choć „żadne państwo członkowskie nie będzie nigdy zobowiązane do przeprowadzania relokacji”, to „ustalona zostanie minimalna roczna liczba relokacji z państw członkowskich, z których większość osób wjeżdża do UE, do państw członkowskich mniej narażonych na tego rodzaju przyjazdy”. Liczbę tę ustalono na 30 tys.

„Natomiast minimalna roczna liczba wkładów finansowych zostanie ustalona na 20 tys. euro na relokację. Liczby te można w razie potrzeby zwiększyć, a sytuacje, w których nie przewiduje się potrzeby solidarności w danym roku, również zostaną wzięte pod uwagę” – czytamy w komunikacie Rady UE.

Oznacza to de facto, jak tłumaczył PAP wysokiej rangi dyplomata unijny, który uczestniczył w negocjacjach, wybór między relokacją migrantów a ekwiwalentem finansowym w przypadku braku chęci ich przyjęcia.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji RP Bartosz Grodecki, który reprezentował nasz kraj na posiedzeniu, w przerwie obrad w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że „system azylowy, który zmusza do przyjmowania migrantów, a w razie odmowy przewiduje wysokie kary nie ma nic wspólnego z solidarnością”.

Źródła: PAP, i.pl, Polskie Radio 24

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl