SPIS TREŚCI
Dlaczego UE w ogóle zajęła się tematem polityki migracyjnej, skoro ustalono pewną strategię, przyjęto pakt migracyjny na szczycie przed wakacjami? Zdaniem gościa Punktu Zapalnego, przesądziło o tym kilka powodów.

Po pierwsze kwestia tworzenia tzw. hot-spotów poza UE, gdzie relokowani są nielegalni imigranci. Takie porozumienie zawarły Włochy z Albanią. Holandia zaś rozmawia z Ugandą. Drugi powód? – Polska. Czyli ogłoszona ostatnio strategia migracyjna. Ona również była dyskutowana. - No i ta kwestia presji migracyjnej i instrumentalizacji tak naprawdę imigracji, weaponizacji, uzbrojenia w celu wykorzystania w wojnie hybrydowej przez Białoruś i Rosję – dodaje Jan Wójcik.
Strategia Tuska dobrze przyjęta
Liderzy unijni poparli w większości Donalda Tuska, zrozumieli, w jakim celu i dlaczego ogłosił strategię migracyjną, w skład której wchodzi możliwość terytorialnego i czasowego zawieszania prawa do azylu – zauważa redaktor Układu Sił. Dodaje że chodzi o „czasowe zawieszenia rozpoznawania wniosków azylowych pod wpływem ogromnej presji, czyli kiedy ludzie się gromadzą, próbują masowo przełamać granicę”. Tak było przecież nie tylko na granicy polsko-białoruskiej, ale też choćby wcześniej w hiszpańskiej Ceucie.
W strategii Tuska zapisane jest też – podkreśla Wójcik – „że prawa, które zostały stworzone 70 lat temu – mowa prawdopodobnie o konwencji genewskiej dotyczącej uchodźców, która powstała w 1951 roku – i rozwijane przez następne lata, nie są dostosowane do obecnej sytuacji”. - Czyli sytuacji, w której mamy instrumentalizację imigracji, osób szukających azylu, i również moim zdaniem, to nie jest tam wprost napisane, to że świat jest zglobalizowany, gdzie wszyscy wszędzie mają informację, jak się żyje, jakie są szlaki, kto zorganizuje, jaka jest obecnie sytuacja, to jest wszystko elastycznie dostosowywane. No i ta ogromna mobilność, której nie było 70 lat temu. Że tanio można podróżować, relatywnie – mówi gość Punktu Zapalnego.
Punkt Zapalny o imigracji
Rozmowa dotyczy też szeregu innych spraw związanych z problemem imigracji. Wójcik mówił m.in. o głównych szlakach migracyjnych, zmianach zachodzących w strukturze i skali imigracji z Afryki czy z Azji. Polityce poszczególnych państw unijnych i czynnikach ją kształtujących. Nie tylko w odniesieniu do walki z nielegalną imigracją, ale też problemu integracji takich przybyszów.
- Profesor Ruud Koopmans, badacz migracji z Niemiec, powiedział po prostu, że dobra polityka integracyjna jest poprzedzoną dobrą polityką imigracyjną – mówi na koniec Jan Wójcik z redakcji Układu Sił.