Spis treści
NAC Breda upamiętni polskich żołnierzy
W oficjalnym komunikacie klub przypomniał o zasługach polskich żołnierzy w wyzwalaniu miasta Breda.
„29 października 1944 roku polska 1. Dywizja Pancerna, dowodzona przez generała (Stanisława – red.) Maczka wyzwoliła nasze piękne miasto Breda. Teraz, 80 lat później, honorujemy tych bohaterskich żołnierzy, którzy nigdy się nie poddawali i szli naprzód. 40 wojowników, którzy oddali swe życie w czasie wyzwalania Bredy, byśmy my mogli tu żyć, jest upamiętnionych na naszej domowej koszulce w tym sezonie” – napisał w oświadczeniu klub NAC Breda.
Również stroje używane przez zespół na wyjeździe będą honorować polskich żołnierzy z dywizji generała Maczka, gdzie pojawiają się twarze wojskowych.
Jak podkreślono, projekt koszulek został stworzony w porozumieniu z muzeum Maczek Memorial w mieście Breda, a jego autorką jest Myrthe Koppelar.
Koszulki klubu NAC Breda, który w sezonie 2024/2025 będzie występował w holenderskiej ekstraklasie, można będzie kupować na stronie zespołu od piątku.
Klub opublikował także nagranie, będące „odą do wyzwolicieli Bredy”.
Wyzwolenie Bredy przez 1. Dywizję Pancerną
Miasto Breda w Holandii zostało wyzwolone przez 1. Dywizję Pancerną dowodzoną przez generała Stanisława Maczka pod koniec października 1944 roku. Była to część operacji „Pheasant” (Bażant) wojsk koalicji alianckiej, mającej na celu odbicie z rąk Niemiec holenderskiej prowincji Brabancja Północna, której największym miastem jest właśnie Breda.
27 października gen. Maczek otrzymał rozkaz zajęcia miasta. Operacji nie rozpoczęto od ostrzału artyleryjskiego, by uniknąć strat cywilnych oraz uszkodzeń zabytkowych budynków. Udało się zaskoczyć Niemców, którzy byli przygotowani na atak od zachodu. Polacy obeszli ich jednak od północy i stamtąd uderzyli na trzy zgromadzone tam dywizji piechoty. 30 października ostatecznie Niemcy wycofali się, a w Bredzie odbyła się defilada 1. Dywizji Pancernej.

Trudne powojenne losy generała Stanisława Maczka
Choć generał Stanisław Maczek i jego żołnierze byli bohaterami, to wskutek oddania Polski pod władzę sowiecką przez aliantów, nie mogli oni być należycie uczczeni po zakończeniu wojny. Komunistyczny Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej… pozbawił Maczka w 1946 roku obywatelstwa (przywrócono mu je dopiero w 1989 r.).
Generał nie miał prawa do świadczeń dla żołnierzy alianckich, więc musiał pracować jako barman i sprzedawca w hotelach prowadzonych przez polskich imigrantów w Edynburgu w Szkocji. On i jego żołnierze zostali jednak honorowymi obywatelami Bredy, a sam Maczek – honorowym obywatelem Holandii. Zmarł on w 1994 roku w Edynburgu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl