Istnieje wiele dowodów i faktów świadczących o pozytywnych skutkach modelu polskiej gospodarki bazującego na solidarności społecznej. Jednym z nich może być fakt jak polska gospodarka po kryzysie pandemii Covid19 i kryzysie energetycznym wywołanym wojną na Ukrainie zachowała stabilność, odporność i szybki powrót do wzrostu ekonomicznego.
Silny wzrost siły nabywczej
Kraje takie jak Niemcy, Hiszpania, Francja i Czechy nie zwiększyły swojego PKB od 2019 roku, czyli przez ostatnie 4 lata. Polska w tym porównaniu jest liderem, gdyż od 2019 zwiększyła PKB o ok. 7,5%, a w okresie do początku 2022 zwiększyła PKB o 10%. Uzyskanie takiego rezultatu było wynikiem równoległego zastosowania od 2016 wielu instrumentów, do których między innymi zaliczają się 500+, wzrost płacy minimalnej, wzrost średnich płac, zmniejszenie podatków, wzrost emerytur i wiele innych inwestycji w rodzinę.
Efektem różnorodnych działań rządu RP wspierających rodziny, przedsiębiorstwa i inwestycje w infrastrukturę od 2016 jest silny wzrost siły nabywczej dochodów gospodarstw domowych. Siła nabywcza polskich obywateli od 2022 jest większa niż Portugalczyków i zbliżyła się do Hiszpanii, zaś wg prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w 2032 przewyższy siłę nabywczą Francuzów, Brytyjczyków, Włochów i wielu innych obywateli Europy, co jest wynikiem, między innymi silnie rosnącej płacy średniej i płacy minimalnej, przy jednoczesnym spadku bezrobocia.
Dzisiaj UE, którą Niemcy na siłę prowadzą w stronę superpaństwa, jest zagrożona
Propaganda medialna i ideologiczna na Zachodzie, a także tzw. liderzy w Brukseli i w Niemczech próbują fałszować prawdę o zarobkach polskich kobiet w relacji do mężczyzn na podobnych stanowiskach. Tzw. ideologia gender próbuje wmówić, że Polska wyrastająca z tradycji katolickiej traktuje gorzej kobiety pod względem ich wynagradzania. W rzeczywistości różnica płaca między kobietami i mężczyznami w Polsce jest najniższa i wynosi ok. 4%, co jest w rzeczywistości w granicach błędu statystycznego, podczas gdy różnica między płacami kobiet i mężczyzn w Niemczech i Austrii wynosi ok. 20%, zaś we Francji, Danii i Holandii jest kilkakrotnie wyższa niż w Polsce. W państwach UE, w których głosi się szumne hasła o poszanowaniu kobiet, właśnie tam są one najbardziej ekonomicznie dyskryminowane. Można w tym miejscu zaapelować do tzw. ruchów na rzecz kobiet w Polsce i za granicą zajmujących się rzekomo dobrem kobiet, niech więc wobec takich faktów krytykują postawę rządu Niemiec, Holandii i Francji, żeby doprowadzili do zrównania praw ekonomicznych kobiet z mężczyznami w tamtych krajach.
Trzeba pamiętać, że Polska może być wzorem dla Zachodu, chociażby biorąc pod uwagę fakt, że to w Polsce kobiety uzyskały jako pierwsze w Europie prawa wyborcze, co dokonało się 28 listopada 1918 roku, kiedy to Józef Piłsudski podpisał Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej, w której przyznano prawa wyborcze dla wszystkich obywateli. Także w tym momencie warto wspomnieć, że w Polsce powstała pierwsza w Europie Konstytucja 3 Maja 1791, a w ramach tzw. Pierwszej Rzeczypospolitej kilka wieków funkcjonowała wspólnota wielu narodów i wyznań, której trwanie zostało zniszczone przez zaborców, czyli Niemcy, Rosję i Austrię. Tamta wspólnota Rzeczypospolitej może być swego rodzaju wzorem dla Zachodu, gdyż dzisiaj Unia Europejska, którą Niemcy na siłę prowadzą w stronę superpaństwa, jest zagrożona już po ok. 60 latach bankructwem, a także ryzykiem wojny domowej we Francji, w Niemczech czy Belgii na skutek niszczenia fundamentów i tożsamości chrześcijańskiej. Dzieje się tak przez zgodę na panowanie antyeuropejskich ruchów ideologicznych prowadzących do depopulacji, jak masowe zabijanie nienarodzonych dzieci.
Dochodzi do wyrównywania potencjałów ekonomicznych
W Hiszpanii inwestycje w rodzinę typu 500+ wynoszą zaledwie ok. 0,5% PKB podczas gdy w Polsce jest to ok. 3 proc. PKB. Sami Hiszpanie wywodzą na tej podstawie, że sytuacja w ich kraju, jeśli chodzi o poziom bezrobocia, dług publiczny do PKB i tempo wzrostu gospodarczego byłaby dużo lepsza, gdyby naśladowali Polskę. Takie opinie płyną ostatnio nie tylko z Hiszpanii, ale także z Wielkiej Brytanii i innych krajów w Europie.
Przedstawione dane w niniejszym materiale potwierdzają tezę, że programy 500+ i 800+ działają w kierunku wzrostu zatrudnienia, zwiększają mobilność na rynku pracy i poprawiają kondycję ekonomiczną kobiet, zwiększają popyt wewnętrzny i przychody przedsiębiorstw w środowiskach lokalnych i regionach, zaniedbywanych przed 2015 rokiem. Efektem wspomnianych programów dochodzi do wyrównywania potencjałów ekonomicznych wszystkich polskich rodzin, a więc nie tylko tych, które mają lepszy i łatwiejszy dostęp do różnych zasobów, w szczególności w dużych aglomeracjach.
Wzrost płac i dochodów, silnie rosnący PKB oraz produktywność w Polsce w ostatnich latach przyczyniły się do istotnego wzrostu siły nabywczej, co bardzo powiększyło potencjał ekonomiczny polskich rodzin i gospodarstw domowych. Program 500+ można traktować jako inwestycję, gdyż przyczynił się on do wzrostu zatrudnienia i jednocześnie powiększył potencjały ekonomiczne gospodarstw domowych, a także, co najważniejsze, zdecydowanie wpłynął na zmniejszenie ubóstwa polskich dzieci w wieku poniżej 18 roku życia.
Silny model społeczno-gospodarczy w układzie makro i mikro ekonomicznym
Polska należy do trzech czołowych krajów oprócz Finlandii i Islandii, w których poziom ubóstwa dzieci w Unii Europejskiej jest najniższy. Ta sytuacja jest potwierdzeniem, że zaległości jakie Polska miała przed 2015 można było nadrobić w przeciągu kilku lat.
W podsumowaniu należy stwierdzić, że przestawianie modelu polskiej gospodarki skoncentrowanej na rodzinie i mającej na celu rozwój rodziny, nie tylko jako podstawowego podmiotu społecznego i kulturowego, ale także podstawowego podmiotu gospodarczego, doprowadziło do bardzo dobrych rezultatów w postaci najniższego bezrobocia w Europie, najniższego ubóstwa w Europie dzieci do 18 roku życia, najszybszego wzrostu gospodarczego w Europie, najmniejszej różnicy w Europie w płacach między kobietami i mężczyznami. To wszystko dodatkowo dokonuje się w warunkach wysokich dochodów budżetowych, ponad jednego miliona pracujących legalnie w Polsce Ukraińców, o kilka razy niższego niż w zachodniej Europie ilorazu długu państwa do PKB, podczas gdy przychody ZUS pokrywają w 90% wypłaty z tytułu emerytur. Podchodząc logicznie do systemowego uzasadnienia pozytywnych efektów stosowanej obecnie polityki społeczno-gospodarczej, można stwierdzić, że silny model społeczno-gospodarczy w układzie makro i mikro ekonomicznym może zaistnieć tylko wówczas, kiedy jego podmioty składowe są silne, a więc kiedy buduje się silną rodzinę i gospodarstwo domowe jednocześnie z perspektywy społecznej, duchowej, psychicznej jak i ekonomicznej.
