
Na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy Space X znalazły się w polskie satelity z Wrocławia oraz z Gliwic. W rakiecie znalazły się 113 mikro- i nanosatelity. Już w sobotę wczesnym wieczorem ma odbyć się start kilkukrotnie przekładanego lotu na tak zwaną orbitę heliosynchroniczną. Start zaplanowano w oknie startowym, które otworzy się o 19:49. Rakieta Falcon 9 wystartuje z
Vandenberg Space Force Base w Kalifornii.
Polskie satelity polecą na orbitę heliosynchroniczną. Co wiemy o satelitach z Wrocławia i Gliwic?
Polskimi satelitami są te z wrocławskiej firmy SatRev oraz Intuition-1 z gliwickiej firmy KP Labs. To już czwarta tego typu misja w 2023 roku. Wrocławski satelita ma za zadanie przeprowadzenie obserwacji dla Sułtanatu Omanu. Na pokładzie znajdzie się także klient tej firmy Saule Technologies z własnym ładunkiem, który ma mierzyć promieniowanie słoneczne.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Z kolei Intuition-1 gliwickiej firmy KP Labs ma za zadanie prowadzić obserwacje terenu za pomocą kamery hiperspektralnej. Obserwacje mogą pomóc w rolnictwie, a konkretnie w analizie stanu gleb i roślin. Ważnym, a wręcz kluczowym elementem satelity z Gliwic, jest komputer Leopard, czyli jednostka przetwarzania danych. Pozwoli on wykorzystać sztuczną inteligencję do analizy obrazu na orbicie i jednocześnie pomóc zmniejszyć ilość danych, które zostaną przesłane na Ziemię.

Orbita heliosynchroniczna to orbita pozwalająca satelicie przelecieć nad konkretnym punktem na Ziemi zawsze o tej samej porze dnia.
Źródło: RMF
ag