Ponad 4 tysiące górników jest uwięzionych w nieczynnej kopalni złota w Stilfontein w RPA. Brakuje jedzenia i wody

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ponad 4,5 tys. nielegalnych górników jest uwięzionych pod ziemią w nieczynnej kopalni złota w Stilfontein, w graniczącej z Botswaną Prowincji Północno-Zachodniej w Republice Południowej Afryki; akcje ratunkowe wstrzymano z powodu ulewnych deszczy.
Nieczynna kopalnia złota jest otoczona przez policję.
Nieczynna kopalnia złota jest otoczona przez policję. EMMANUEL CROSET/AFP/East News

RPA. Tysiące górników uwięzionych w nieczynnej kopalni złota

Trwa głosowanie...

Czy uważasz inwestycję w złoto za bezpieczną?

Dziennik Bałtycki

Lider społeczności Stilfontein, Thembile Botman, powiedział w środę mediom, że we wtorek nawiązano kontakt z przebywającymi głęboko pod ziemią nielegalnymi górnikami, zwanymi w Republice Południowej Afryki zama zamas. Wielu z nich jest odwodnionych, ponieważ przebywają w korytarzach kopalni przez długi czas bez jedzenia i wody. Niektórzy z nich są chorzy, nie mogą się ruszać; Botman potwierdził, że pod ziemią znajdują się też zwłoki.

Mieszkańcy Stilfontein pomagali przez kilka dni uwięzionym, dostarczając im wodę i pożywienie, ale ulewne deszcze zamknęły dostęp do szybu.

Na powierzchni na górników czeka policja, która otoczyła wszystkie możliwe wyjścia z kopalni. Jej rzecznik, brygadier Sabata Mokgwabone, powiedział, że górnicy mogą w każdej chwili wyjść na powierzchnię. Dodał, że od 18 października dobrowolnie w ręce policji oddało się nieco ponad tysiąc zama zamas, gdy skończyły się im zapasy wody i jedzenia. Zostali oskarżeni o naruszenie ustawy imigracyjnej, ponieważ większość z nich pochodziła z Lesotho i Zimbabwe oraz o udział w nielegalnym wydobyciu.

Włamania do nieczynnych kopalń w RPA

Policja ściga nielegalnych górników, którzy od lat włamują się do nieużywanych i zamkniętych kopalni złota, chromu i platyny. Operacji nadano kryptonim Vala Umgodi. Od grudniu 2023 r. do tej pory aresztowano już ponad 13 691 osób w siedmiu prowincjach.

W RPA nielegalne wydobycie minerałów w zamkniętych kopalniach rośnie od kilku lat, do czego przyczyniają się pogarszające się warunki ekonomiczne kraju, bezrobocie i migracja zarobkowa z krajów sąsiednich. Według południowoafrykańskiej policji nielegalne górnictwo ściśle powiązane jest z międzynarodowymi gangami, a sami zama zamas są często uzbrojeni i nie wahają się strzelać do policji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pol
14 listopada, 8:25, To samo:

będzie z kopalniami węgla w POlandzie

Raczej w niemczech. Jak Trump się weźmie za was, to zostaniecie w skarpetkach ,nieroby i mistrzowie odwracania kota ogonem,pytanie po co? Polizać chcecie:-) po co dziadu ucxyłeś Polskiego:-) musi, że to ważne dla was:-) hahahaha

T
To samo
będzie z kopalniami węgla w POlandzie
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl