Spis treści
- Powiat rybnicki: Pstrążna i Dzimierz najbardziej dotknięte
- Racibórz: setki interwencji strażaków
- Tragiczny los bocianiej rodziny w Raciborzu
- Powiat wodzisławski: szkody po nawałnicy w centrum
- Powiat częstochowski: groźny grad i silny wiatr
- Regionalny chaos: strażacy w pełnej gotowości
- Podsumowanie interwencji strażaków w woj. śląskim
Powiat rybnicki: Pstrążna i Dzimierz najbardziej dotknięte
19 czerwca 2024 roku, w środowe popołudnie, województwo śląskie doświadczyło niszczycielskiego frontu burzowego, który najbardziej dotknął powiat rybnicki. W samej gminie Lyski, strażacy odnotowali około 40 interwencji, z czego wieś Pstrążna ucierpiała najbardziej. Mieszkańcy tej miejscowości byli „odcięci od świata” z powodu zalanych dróg i braku prądu. Skutki nawałnicy były dramatyczne: uszkodzone zostały domy, kościół, probostwo oraz przedszkole.
- Z tych 150 zgłoszeń mamy 25 uszkodzonych dachów w budynkach jednorodzinnych i gospodarczych, z czego 15 w stopniu znacznym – tam nasze działania będą kierowane w pierwszej kolejności – wyjaśnił asp. Wojciech Kasperzec z Komendy Miejskiej PSP w Rybniku.
Nawałnice w woj. śląskim - zobacz ZDJĘCIA
W Pstrążnej, oprócz zniszczonych budynków, strażacy musieli zmierzyć się z tragicznym losem bocianiej rodziny, która została wyrzucona z gniazda podczas burzy. Równie poważnie dotknięta została wieś Dzimierz, gdzie wichura łamała drzewa, blokując drogi i powodując poważne utrudnienia komunikacyjne.
Racibórz: setki interwencji strażaków
W powiecie raciborskim burza wywołała równie poważne zniszczenia. Strażacy zrealizowali blisko 130 interwencji związanych z burzami, a późnym wieczorem pracowali jeszcze przy około 40 zgłoszeniach. W miejscowości Maków silny wiatr zerwał dachy, a na drodze z Raciborza do Żerdzin powalone drzewa uniemożliwiały przejazd.
- Na godzinę 22:15 SK KP w Raciborzu przyjęło łącznie 134 zdarzenia związane z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. W działaniach na terenie całego powiatu zaangażowanych jest łącznie 43 zastępów strażaków OSP i PSP – informowali raciborscy strażacy.
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda zaznaczył, że choć sytuacja została opanowana, prace nad usuwaniem skutków nawałnicy wciąż trwają.
- Mamy 10 zerwanych dachów, na obecną chwilę siedem jest już zabezpieczonych, trzy są w trakcie zabezpieczania – informował Swoboda.
Tragiczny los bocianiej rodziny w Raciborzu
Podczas burzy w powiecie raciborskim doszło również do dramatycznego incydentu z udziałem bocianiej rodziny. Gniazdo ptaków znajdujące się na jednym z wyższych budynków w Raciborzu, zostało zniszczone przez potężne porywy wiatru. Siła burzy była tak ogromna, że gniazdo, będące domem dla bocianiej pary i ich młodych, zostało zrzucone na ziemię. Niestety, zwierzęta nie przeżyły nawałnicy.
Opublikowany przezFacebook
Powiat wodzisławski: szkody po nawałnicy w centrum
Wodzisław Śląski i okolice również padły ofiarą nawałnicy, która przeszła przez województwo śląskie 19 czerwca 2024 roku. Choć burza nie trwała długo, pozostawiła za sobą spore zniszczenia. W centrum miasta, szczególnie w rejonie Rynku, silny wiatr łamał konary drzew, powalając kilka z nich. W zachodniej i północnej części powiatu wodzisławskiego, nawałnica wywołała zalania, podtopienia oraz uszkodzenia dachów. Powalone drzewa i zalane piwnice to problemy, z którymi zmagają się obecnie mieszkańcy. Strażacy z OSP i PSP intensywnie pracują nad usuwaniem skutków burzy, która dotknęła także gminy Lubomia, Pszów i Rydułtowy.
Opublikowany przezFacebook
Powiat częstochowski: groźny grad i silny wiatr
Nawałnica nie oszczędziła również powiatu częstochowskiego. Silny wiatr, ulewny deszcz oraz grad o średnicy dochodzącej do 3 cm wyrządziły znaczące szkody, blokując drogi i uszkadzając infrastrukturę. Szczególnie niebezpieczne warunki panowały w okolicach Częstochowy, gdzie nawałnica spowodowała liczne uszkodzenia budynków i poważne problemy komunikacyjne.
Regionalny chaos: strażacy w pełnej gotowości
W całym województwie śląskim strażacy działali na pełnych obrotach, reagując na setki zgłoszeń o interwencje. W powiecie rybnickim strażacy z PSP i OSP pracowali nad usuwaniem powalonych drzew, zabezpieczaniem uszkodzonych dachów i udrożnianiem dróg.
- W środę późnym popołudniem i wieczorem przez woj. śląskie przechodził front burzowy. Opadom deszczu i porywistemu wiatrowi gdzieniegdzie towarzyszył także grad. Szczególnie niebezpiecznie było w okolicach Rybnika, Raciborza i Częstochowy – ostrzegał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Podsumowanie interwencji strażaków w woj. śląskim
Interwencje PSP i OSP: Jak podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego - od godz. 20:32 19.06.2024 r. do godz. 02:00 dnia 20.06.2024 r. odnotowano: 1056 zdarzeń:
- najwięcej pow. pszczyński – 226,
- pow. wodzisławski - 184,
- pow. bielski/Bielsko-Biała - 174,
- pow. raciborski – 116,
- pow. rybnicki - 115,
- pow. cieszyński - 70,
- pow. częstochowski – 63.
Całkowicie zerwane dachy na budynkach mieszkalnych - 59, uszkodzone dachy - 60, Zerwane/uszkodzone dachy na budynkach użyteczności publicznej - 8. Osoby poszkodowane: brak. Na godz. 06:00 w woj. śląskim bez dostaw energii elektrycznej pozostaje 510 stacji oraz 27 225 odbiorców, najwięcej: pow. wodzisławski - 6964, pow. pszczyński - 5406, rybnicki wraz z Rybnikiem 4431, bielski - 3985, raciborski - 2733, cieszyński - 1928.
